Yazılım

Bu yazılım PKK'nın canına okuyacak!

Geliştirilen yerli yazılım ile PKK'ya büyük darbe vuruldu.


PKK'ya tarihinin en büyük darbesi olarak nitelendirilen ve geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır'da yapılan ve 1,7 milyar dolarlık uyuşturucu operasyonunun nasıl yapıldığına dair bilgiler geldi. Yerli mühendisler tarafından geliştirilen yazılım sayesinde, uyuşturucu tarlaları, mayınlı araziler, yer altı zenginlikleri ile sulardaki kimyasal ve biyolojik silahlar tespit ediliyor. Bu operasyonda bu yazılım sayesinde gerçekleştirildi.

Yazılımı
geliştiren firmanın güvenlik gerekçesiyle adı açıklanmadı. Geliştirilen yazılım, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne verildi. Yazılım ile uydudan çekilen fotoğraflar analiz ediliyor ve zehir tarlaları açıkça belli oluyor.

1346053440_238140.jpg

Yazılımın geliştiricisi Mühendis yazılımla ilgili şunları söyledi: "Burada asıl çarpıcı gerçek, Türkiye sınırları içerisindeki milyarlarca dolarlık tarlalar değil. Aslolan, Hatay'dan başlayarak Suriye, Irak, İran ve Ermenistan sınırlarımız boyunca ekilmiş olan uyuşturucu tarlaları. Afganistan'dan farkı yok. Diyebilirim ki Türkiye, bir beyaz ölüm hilaliyle çevrelenmiş durumda. Piyasa değeri 20-30 milyar dolarlık kenevir ve marihuana, kapılarımızda büyüyor. Terörün arkasındaki asıl gerçek bu." Yıllardır dağınık arazilere, dışarıdan görülemeyecek şekilde ekilen kenevir tarlaları, artık 'BBG evi' gibi takip ediliyor. Bitlis Sehi ormanları, Hatay Amanos Dağı, Bingöl ve Diyarbakır'ın belli noktalarında örgüt adına binlerce dönüm kenevir tarlasının olduğu belirtiliyor.

Özellikle güvenlik güçlerinin Sehi ormanları ile Amanos'a 20 yıldır hiçbir şekilde operasyon yapamadığı, bundan dolayı örgütün söz konusu bölgeleri istediği şekilde ekim alanı olarak belirlediği bildiriliyor. Hayata geçirilecek bu yazılım uydudan alınan görüntüleri analiz ederek istenen unsurları ayıklıyor ve farklı farklı renklere boyuyor. Her türden ayrıntıyı sayısal ve nitelik olarak sınıflandırıp yetkililerin önüne koyuyor. Söz konusu mühendislik firması, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı elemanlarına haftanın üç günü yazılımla ilgili eğitim veriyor. Önümüzdeki günlerde programı tamamen emniyet personeli kullanacak. Bu tür algoritmalar sayesinde daha hızlı, kesin ve makro neticeler elde edilebilecek."

1346053464_238160.jpg

Ayrıca geliştirilen yazılım ile uydu üzerinden mayın tespiti yapmakta mümkün. Çeşitli frekans yöntemleriyle hangi noktada mayın olduğu kolayca bulunuyor. Aynı şekilde içme sularına biyolojik veya kimyasal saldırı olup olmadığı da tespit edilebiliyor. Hangi bölgede hangi madenler olduğunu görmekte bu yazılım sayesinde mümkün oluyor.

Tarım Bakanlığı için yazılımın bir başka versiyonu hazır hale getirilmiş Tarım Bakanlığı bu yazılım sayesinde ekilen, ekilmeyen, nadasa bırakılan toprakları yıllık rekoltelerine kadar uydu üzerinden takip edip istatistik çıkarabilecek. Ayrıca terör finans kaynakları içinde bir yazılım geliştirildiği gelen bilgiler içinde yer alıyor.

Yorumlar
Misafir
TABİKİ GETİRİR EYER DEVLET YETKİLİLERİ BUNUN ÜZERİNE GİDERSE PKK BİTER
Cevapla
osman
Hakkaten bu ne ya? İnsanların en çok görmek istediği resimler mi? Vampir misiniz, yamyam mısınız birader? Normal bir iş mi şu? Bir de her sıkıştığında vatan millet tekerlemesi gevelemek nedir? Cümleten kafayı yediniz iyice.
Cevapla
çatlı
ulan dostmusunuz düşmanmısınız tartışmaya ne gerek var.yapılan bu yazılım bir hizmettir..bir teşekkür edin okadar kafayı yediniz anlamadımki
Cevapla
kader kuyusu
Seviyeni yesinler, sıkma canını yorumlardan seviyen anlaşılıyor.
Cevapla
Misafir
Neyin tribini yaşıyorsunuz? Haberde yazılım ile uyuşturucu ticaretinin nasıl engelleneceği'ne dair gelişme konu edilmiş. Siz neyin davasını güdüyorsunuz?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.