Yazılım

Dev Antivirüs şirketi Windows'a kızdı!

Windows dev Antivirüs şirketinden tepki aldı!


Dünyanın en büyük antivirüs şirketlerinden Avast firması geçtiğimiz günlerde Microsoft'a patladı. Microsoft bildiğiniz üzre Windows 8 için metro arayüze geçme kararı almış, bu kararındaki ilk adımlarını Consumer Preview yani, tüketici önizleme sürümünde son halini kullanıcılar için sunmuştu.

Microsoft'un yeni dizaynı metro arayüz her kesim tarafından hoş karşılanmadı. Kullanıcıların çoğu yeni arayüzü beğenmezken, yenilik bekleyen kullanıcılar ise bayıldılar diyebiliriz. Madalyonun diğer yüzünü çevirdiğimizde ise firmaların çoğu bu dertten muzdaripler.

1334007750_avast.jpg

Microsoft'un yeni metro arayüzü ile alakalı sıkıntılar onların da son derece canını sıkmış olmalı ki. Firmalar Microsoft'a patlamayı ihmal etmiyor. Bunlardan birisi de son derece dertten muzdarip olan Avast şirketi. Dünyada ürettiği ücretsiz antivirüs yazılımlarıyla tanınan Avast, Microsoft'un yeni arayüzü ile uyumlu yazılım üreteceklerini fakat, Microsoft'un buna engel olduğunu dile getirdi.

Şirketin halka ilişikler temsilcisi Lyle Frink şunları söylüyor: "İlk olarak söylemek gerekiyor ki, biz zaten Windows 8 platformunda varız. Yeni avast! Antivirüs 7, Windows 8 Beta uyumlu ve ayrıca Windows 8'e özel özellikleri de var. Örneğin system-level rootkit ve bootkit'lere karşı Erken-Yükleme Antimalware Sürücüsü (ELAM)... Metro arayüzüne gelecek olursak; Metro için özel bir avast! olmayacak. Bunun sebebi de, Microsoft'un aktif olarak yaptığı cesaret kırıcı hareketler. Yine de, kullanıcı Metro ortamındayken de, avast!'tan haber alabilecek, mesela bir virüs engellendiği zaman bu bilgilendirme olarak kullanıcıya sunulacak."

*Yeni gelecek Windows 8'li tabletlerin, bilhassa ARM tabanlıların bazı uygulamaları kapsamayacağı sonucuna varabiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.