En çok kullanılan işletim sistemi

Dünyada bilgisayar kullanıcılarının yüzde 46'sı bu işletim sistemini kullanıyor.

En çok kullanılan işletim sistemi

Windows 7 ve Windows 8'in muhteşem özelliklerine rağmen Windows XP işletim sistemi halen dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi ünvanını koruyor.

1336044903_iletim1.jpg

Efsane olan işletim sistemi XP birkaç yıl içinde tarihe karışacak gibi görünüyor ama Net Applications'ın yaptığı araştırmaya göre Microsoft'un bu efsanevi işletim sistemi kullanıcılar tarafından halen en çok kullanılan işletim sistemi durumunda.

Yapılan araştırmaya göre 2012 Nisan itibari ile tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılarının % 46,08'i XP işletim sistemini kullanıyor.

Microsoft yaptığı açıklamasında XP işletim sistemini 2 yıl içinde resmen sonlandırılacağı söyledi. Ancak Windows 7 çıkmasına rağmen halen kullanıcıların büyük bir bölümü XP kullanıyor. Hatta bu karardan dolayı şimdiden program geliştiriciler yeni platformlarına uygulamaya başladılar. Mesela Amazon'un uygulaması Cloud servisi Windows XP'yi desteklemiyor.

XP % 46,08 ile en çok kullanılan işletim sistemi, %38,67 ile Windows 7ikinci sırada. Windows 7'yi ise Vista, Mac OS X ve Linux takip ediyor.