Yazılım

ESET'ten Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü!

ESET, virüslerin en çok yayıldığı medyalardan USB bellek ve SD-kartlar için korumasını devreye soktu...!


Bilişim dünyasında trendler kullanıcı ihtiyaçlarına göre değiştikçe, siber suç sektörünün ilgi alanları da aynı yöne doğru hızlı şekilde değişiyor. USB Bellek, SD kart gibi çıkarılabilir aygıtların kullanımı yaygınlaşmaya başladıktan sonra, bu cihazlar yoluyla bulaşmaya başlayan virüslerin sayısında büyük artışlar yaşanmaya başlandı. "INF/Autorun" olarak tanımlanan bu virüs ailesi, ESET'in 2011 yılı Küresel Tehditler Raporu tespitlerine göre yıl boyunca en çok görülen tehdit oldu. Siber suçluların belirgin şekilde çıkarılabilir araçlara yönelmesinin nedeni, virüslerin bu cihazlar üzerinde hızla yayılabilmesi ve cihazlardaki virüsleri çalıştırmak için hiçbir kullanıcı hareketine ihtiyaç duymadan bilgisayara takıldığı an çalışabilmeleri. Bu durumda temiz olmayan çıkarılabilir aygıtlar güvenliğimiz için önemli bir tehlike teşkil ediyor. Bu tehlikeye karşı, kullanıcıların çıkarılabilir aygıtlar üzerindeki kontrolünü artıracak bir özelliğe gereksinim duyulmaya başlandı. Bu gereksinimler doğrultusunda ESET, NOD32 Antivirus ve Smart Security yazılımlarının 5. sürümüne etkin ve gelişmiş çıkarılabilir aygıt kontrolü yapan özellikler ekledi.

Ayarları bir kez yap, güvende kal

Bu özellikler kullanıcıya gelişmiş, özelleştirilebilir ve pratik bir çıkarılabilir aygıt denetimi ve koruması sağlıyor. Bu yenilik tasarlanırken ESET, kullanıcı müdahalesini en aza indiren 'ayarları bir kez yap, hep güvende kal' düşüncesini benimsemiş. Önceden yapacağınız ayarlar ile bilgisayar başında olmasanız bile bilgisayara bir çıkarılabilir aygıt takıldığında neler yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde belirleyebilir, takılan bu aygıtların türüne, üreticisine, boyutuna ve diğer niteliklerine göre kural belirleyebilirsiniz. Aynı bilgisayarda birden fazla kullanıcı olduğunda söz konusu kuralları, kullanıcı bazında tanımlayarak hangi kullanıcının bilgisayara çıkarılabilir aygıt takabileceği gibi kuralları saptamak da mümkün.

Bilgi hırsızlığı koruması da sağlıyor

Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü özelliği, bilgisayarı sadece virüslere karşı korumakla kalmıyor, etkin bilgi hırsızlığı koruması da sağlıyor. Örneğin kullanıcı, bilgisayarda sadece kendisine ait USB belleklerin çalışmasını sağlayabilir veya kendisine ait olmayan belleklere sadece okuma izni verebilir. Bu şekilde bilgisayara USB bellek takılarak, kullanıcıdan habersiz veri çekilmesi imkansız hale gelir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.