Yazılım

Firefox'tan yeni Kilimanjaro projesi şaşırttı!

Firefox inanılmaz projelerine bir yenisini daha ekledi!

Firefox'tan yeni Kilimanjaro projesi şaşırttı!

Dünyanın en büyük arama motoru Google'ın sözleşmesini 3 yıl daha uzattığı Mozilla Firefox'un son zamanlarda yaptığı projeler kaldığı yerden devam ediyor. Bu projeler arasında bildiğimiz gibi  Firefox güncellemeleri de yer alıyor.

Son derece canımızı sıkan Firefox güncellemeleri Mozilla'nın yeni projelerini kullanıcılara yansıtan en büyük yeniliklerden birisi. Bu projelere Google ile Microsoft'un uzatılan sözleşmesiyle birlikte birisi daha açığa çıktı. Kod adı Kilimanjaro olan Firefox için geliştirilen yepyeni bir  kullanıcı arayüzü ve platform bağımsızlaştırma projesi  gün yüzüne çıktı.

Kilimanjaro projesinin hedeflediği bir diğer yeniliklerden teki de iOS, Android gibi mobil cihazlardan tutun da Windows ve Mac'te aynı arayüze ulaşabileceğiz. Mozilla'nın henüz tamamlanmamış projesine göz atabilirsiniz:

1336129398_firefoxyeniarayuz.jpg
Yeni projeye ait özellikleri incelemek isterseniz:

- Tüm platformlarda aynı Firefox arayüzü bizi karşılayacak. Windows, Mac, Linux, Android, iOS, B2G ve diğer tüm platformlar desteklenecek.
- Akıllı okuma modu ve bu modu kişiselleştirme seçenekleri ile içeriklerin kişiye özel gösterilmesi sağlanacak.
- Hayatımıza yeni bir tasarım felsefesi girecek. Kimine göre Firefoxy ismi daha kulağa hoş gelse de Mozilla Australis ismini kullanmayı tercih ediyor.
- Daha yumuşak hatlar kullanılacak, az buton ve Google Chrome benzeri sadece bir bardan oluşacak.
- Gelişmiş geliştirici araçları web programcılarını heyecanlandıracak. Aurora sürümünde ilk tanıdığımız İncele komutu artık çok büyük işlemleri gerçekleştirebilir duruma gelecek.
- Persona sistemi ve tarayıcı ID ile bilgilerimizi güvenle saklayabileceğiz. Kullandığınız tarayıcı tamamen sizin kişisel bilgi deponuz durumuna gelecek.
- Yeni sekme sistemi biraz Chrome’u andırıyor olsa da eklenti önerileri, yüklü eklenti ve hızlı kısayol tuşları Firefox’a ayrı bir renk katacaktır.
- Yenilenen ve görselliği arttırılan 404 ve sayfa ulaşılamadı ekranları beğeninizi kazanacaktır.
- WebRTC özelliği kesinlikle Firefox’ta göreceğimiz en ilginç özellik olacak. HTML5 tabanlı bir webden video görüşme sistemi olan WebRTC protokolü ile tarayıcımızı bir Skype gibi kullanabileceğiniz.
- Çeviri hizmeti için sayfaları dolaşmak zorunda kalmayacağız. Otomatik çeviri himetini devreye alarak siz fark etmeden Firefox size kendi dilinizde sayfayı sunmayı planlıyor.
- Android ve benzer mobil cihazlar için bileşenler geliştirilecek. Kullanımı arttırmak için çok iyi bir yöntem.
- Hızlı PDF çıktısı alabilme özelliği bir sıkıntılı olsa da dilediğiniz içeriği hemen PDF olarak kayıt altına alabileceksiniz.
- PDF çıktısının yanında gerçek çıktı özelliğinde de iyileştirmelere gidileceği belirtiliyor.

1336129726_800px-elephantskili2.jpg

*Bileceğiniz üzre Kilimanjaro, ismini Mısırda deniz seviyesinden 5.895 metre yüksekte Afrika'nın masif bir dağından almaktadır. Kilimanjaro sönmüş bir stratovolkandır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.