Yazılım

iPhone'unun pil sağlığını kontrol edin

iPhone'un son güncellemesi ile beta sürecine giren pil sağlığı özelliği, kullanıcılara pil ömrünü şeffaf bir şekilde göstermeyi hedefliyor

iPhone'unuzun ömrü ne kadar kaldı?

Geçtiğimiz günlerde Apple'ın eski cihazlarını kasıtlı olarak yavaşlatmak için pil gücü düşük olan cihazları bilerek yavaşlattığı ortaya çıkmıştı.  İnternet toplulukları ve sosyal medyanın gücü ile bu baskıların sürmesi ve yayılması ile birkaç ay sonra Apple, iPhone'larının pil performansını yavaşlattığını itiraf etmişti. Bilindiği gibi ortada marka adına büyük bir renk tonu farklılığı vardı ve Apple'ın özür dilemesi gerekiyordu. Bu konu hakkında açıklama yapan teknoloji devi, ilk adımı atarak kullanıcılarından özür diledi ve kendisini affettirmek adına bazı adımlar atacağının sinyallerini de  kullanıcılarına verdi.

iPhone'unun pil sağlığını kontrol edin - Resim : 1

İlk olarak batarya değişimi yapmak isteyen kullanıcılarına değişim maliyetini büyük bir oranda düşürdüğünü duyuran Apple, bu uygulamanın 2018 yılı içerisinde tüm dünya için geçerli olacağını belirtti. Ayrıca, “2018'in başlarında, kullanıcıların iPhone'un pilinin sağlığına daha fazla görünürlük kazandıran yeni özelliklere sahip bir iOS yazılım güncellemesi yayınlayacağız. Bu yüzden, durumunun performansı etkiliyorsa kendileri görebilirler.” ifadesiyle Apple, iPhone'un pil performansını nasıl kontrol edeceğinizi söyleyen iOS (11.3) güncellemesini yayınladı.

Eğer hala bu özelliği denemediyseniz aşağıdaki yönlendirmeleri izleyerek sizde batarya durumunuzu rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Adım 1: Ayarlar > Batarya. Buradan farkedeceksiniz ki yeni bir özellik mevcut olacak. Batarya sağlığı (beta)

Adım 2: Pil sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için üzerine tıklayın. 

Bu adımların ardından batarya durumunuzu artık daha şeffaf bir şekilde görebileceksiniz. Ek olarak bu özellik sadece iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 7 and iPhone 7 Plus modellerinde çalışmaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.