Yazılım

Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

Google'ın Twitter'da yayınladığı bir video reklamda, henüz piyasaya sürülmemiş olan AI sohbet panosu Bard, James Webb Uzay Teleskobu hakkında kendinden emin bir şekilde yanlış bilgiler verdi.

Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

Chatbot, "JWST, kendi güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk fotoğraflarını çekti," diye yanıtladı, ki bu açıkça yanlış: ilk kez dış gezegenlerin görüntülerini yakalayan Avrupa Güney Gözlemevi'nin Çok Büyük Teleskobuydu. Şimdi, teknoloji devi Bard'ın doğruluğunu artırmak istiyor ve CNBC'ye göre bunun için çalışanlardan yardım istiyor.

Google'ın aramadan sorumlu Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan'ın personele bir e-posta göndererek, iyi bildikleri konularda Bard yanıtlarını yeniden yazmalarını istediği bildirildi. Raghavan, sohbet robotunun en iyi “örnek alarak öğrendiğini" söyledi ve onu gerçek yanıtlarla eğitmenin doğruluğunu artırmaya yardımcı olacağını söyledi. Raghavan ayrıca, CNBC tarafından görülen e-postaya dayanarak, Bard'ın yanıtlarını düzeltmeye gelince bir "yapılacaklar" ve "yapılmayacaklar" listesi ekledi.

“Yanıtlar birinci şahıs bakış açısıyla olmalı, düşüncesiz ve tarafsız olmalı ve kibar, rahat ve cana yakın bir tonda olmalıdır”. Raghavan çalışanlara ayrıca "ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, konum veya benzeri kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınmaları" talimatı da verdi. Bard'ı bir kişi olarak tanımlamamaları, duyguları olduğunu ima etmemeleri veya insan benzeri deneyimler yaşadığını iddia etmemeleri isteniyor. Ayrıca, sohbet robotunun verebileceği "yasal, tıbbi, finansal tavsiye" içeren veya “nefret dolu ve taciz edici” yanıtları reddetmeleri talimatı da verildi.

Google, Bard chatbot için büyük emek harcıyor!

Raghavan'ın notu, Google CEO'su Sundar Pichai'nin çalışanlara e-posta gönderip onlardan her hafta AI sohbet robotunu test etmek için birkaç saat harcamalarını istemesinden sonra geldi. Google çalışanlarının Pichai'yi "aceleye getirilmiş" ve "başarısız" bir Bard sunumuyla eleştirdiği bildirildi. CEO şimdi, şirketin yeni ürününü test ederek çalışanlara "chatbot'u şekillendirmeye yardım etme ve katkıda bulunma" şansı veriyor. Ayrıca herkese, Google'ın "en başarılı ürünlerinden bazılarının pazara ilk çıkan ürünler olmadığını" ve "önemli kullanıcı ihtiyaçlarını çözdükleri ve derin teknik içgörüler üzerine inşa edildikleri için ivme kazandıklarını" hatırlattı.

İnsanlar, OpenAI sohbet robotu geçen yılın sonlarında geldiğinden beri Google'ın ChatGPT'ye yanıtını bekliyor. Microsoft destekli teknoloji, son birkaç ayda Alphabet'i ve yatırımcılarını sarsacak kadar büyük bir popülerlik kazandı. Google, şubat ayı başlarında yaptığı üç aylık kazanç açıklaması sırasında kendi sohbet robotundan bahsederek ve yeni nesil Bing ile rekabet etmek için yapay zeka destekli bir Arama geliştirme çalışmasına değinerek yatırımcıların endişelerini gidermeye çalıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.