Yazılım

Google Chrome 14 ile yerel istemci gelecek

Google Chrome, yerel istemci (Navite Client) ile C ve C++ ile yazılmış uygulamaları çalıştırabilecek.


Google Chrome 14 ile gelmesine kesin gözüyle bakılan yerel istemci (Navite Client) özelliği, Chrome için özel yazılmış uygulamaları çalıştırabilecek.

Güvenlik açısında  oldukça cesur bir adım olan yerel istemci ile ilgili olarak Google' ın Baş mühendisi Linus Upson, bu uygulamaların sadece Chrome Web Store üzerinden inidirilen uygulamalarda çalışacağını belirtsede, sisteminizdeki C ve C++ ile yazılmış uygulamaları çalıştırabileceksiniz.

Linus Upson açıklamasında; "Dışarıda C ve C++ gibi kodlarla yazılmış bir çok uygulamada eksik kalıyorduk ve oldukça da donanım gücü gerektiriyordu. Yerel istemci bu iki sorunu da çözecek" dedi.

Google' ın şuan için  Pepper adındaki bir API' si var. Bu API sayesinde Javascript ile HTML 5' i birleştirerek bazı uygulamaların dışarıdan entegre edilmesini sağlıyor ama Google bunu yeterli bulmuyor. Adobe Flash' da bu yöntem ile entegre edilmiş ama çok fazla itiraz almışlar.

Chrome 14' ün çıktıktan sonra, yerel istemci sayesinde Firefox kadar uygulamaları kaliteli hale gelecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.