Yazılım

Ubuntu yeni sürüm ile makyajlanıyor

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot EKim ayında yeni tasarımı ve yeniliklerle birlikte geliyor.


Özgür işletim sistemi Linux' un en başarılı dağıtımlarından biri olan Ubuntu, 11.04 sürümde kullanıcıya daha rahat kullanım imkanı sunmak için Unity arabirimini eklemişti. Bu değişiklik uzun süre Ubuntu kullanan kullanıcıların tepkisini çeksede, yeni kullanıcıları cezbetti diyebiliriz.

Ekim ayında çıkacak olan 11.10 Oneiric Ocelot sürümde ise Unity' nin üzerinde biraz daha oynanacak ve daha performanslı hale getitilecek.

Canonical'ın kurucusu Mark Shuttleworth'un blog yazısında, yeni Unity' nin nasıl değişeceğini açıkladı ve bir de ekran görüntüsü paylaştı.

Peki Unity' de neler değişecek?

Yerlerim yerine Scopes (Kapsamlar) ve Lensler

Şu anda Unity kullananlar, Yerlerim konseptine alışık olsalarda yeni sürümde Kapsamlar ve Lensler olacak.

Kapsamlar, bir arama için kategorilere ayrılabilen çevrimiçi veya dışı veri kaynaklarına verilen isim.

Lensler ise Kapsamlardan gelen verileri göstermenin değişik yolları olarak tanımlanıyor.

1313826057_ubuntu11.10.jpg

Panel değişiklikleri

Unity panelindeki sol üst köşe artık her zaman o an önde açık olan pencereyi kapatmak için kullanılacak.

Shuttleworth yazısında, deneyimlerimiz kullanıcıların pencerenin kapatma düğmelerindense panelde bir yerlere basmayı tercih ettiklerini gösterdi dedi.

Estetik

İçerik yeni Unity'de biraz daha soluk ama holografik efektlerle temsil edilecek. Gerçek zamanlı bulanıklaşma efekti ve kullanıcının seçtiği duvarkağıdına uyum sağlayan paleti olan arabirim geliyor.

Shuttleworth "2D ve 3D efektlerle Bilgisayarınızdaki tüm donanımın hakkını vermek istiyoruz ama tabi düşük donanımlı bilgisayarları unutmadan" dedi.

2D ve 3D

QML tabanlı Unity 2D ve GL tabanlı Unity 3D şimdi çok daha fazla ortak kod içerecek. Böylelikle bu sistemi çalıştırabilecek cihazlar ARM ve Atom'dan, GPU beygir gücüne sahip CAD istasyonlarına kadar çeşitlendirilebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.