Google Play logosu yenilendi! İşte yeni logo

Play Store artık resmi olarak 10 yaşında ve Google bu olayı kutlamak için can atıyor gibi görünüyor.

Google Play logosu yenilendi! İşte yeni logo

Teknoloji devinin mevcut estetiğine uygun yeni bir logonun yanı sıra (yukarıya bakın), 25 Temmuz'dan itibaren satın alma yapan program üyelerini ödüllendirmek için normal Play Puanlarının 10 katını sunan bir promosyon yaptı.

Google, dönemin tüm çevrimiçi mağazalarını tek bir çatı altında birleştirmek için 2012'de Play Store'u başlatmıştı: Android Market (uygulamalar), müzik, e-kitaplar ve videolar. Google'ın sunduğu her şeyi bir web sitesi veya birkaç uygulama aracılığıyla etkili bir şekilde satın alabilirsiniz. Süreli olarak dijital gazete bayisi ve Nexus cihazları ve Chromebook'lar gibi donanım ürünleri de satın alabilirsiniz. Hizmet, 190 ülkede her ay 2,5 milyardan fazla insanın mağazayı kullandığı Android'e verdiği önem göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede popüler oldu.

Şirket, Play Gazetelik'i 2018'de Google Haberler olarak yeniden adlandırdı ve YouTube Music'e geçişi tamamladığı 2020'de Play Müzik'i sonlandırdı. Bu yıl Google, içeriğini TV uygulamasına yerleştirmek için Filmler ve TV bölümünü de geri çekiyor. Play Store’un yeri hala sağlam ve on yıl öncesine göre çok daha fazla odaklanmış durumda.     

Google Play logosu yenilendi! İşte yeni logo - Resim : 1

Google Play logosu yenilendi! İşte yeni logo

Play Store elbette tartışmalardan da payını alıyor. Play Protect kötü amaçlı yazılımdan koruma sistemi ve veri güvenliği listeleri, mağazayı ilk günlerinden daha güvenilir hale getirmiş olsa da, Google'ın tarama sisteminden zaman zaman kaçan gölgeli uygulama örnekleri de var. Google ayrıca politikaları yönünden de tepki çekiyor. Fortnite yaratıcısı Epic Games ve diğerleri, Google'ı üçüncü taraf ödeme sistemlerinin kullanımını daraltmak ve hatta üretici anlaşmalarını engellemekle suçladı. Google, bu Haziran ayında politikalarını sıkılaştırarak bir dizi uygulamanın Play Store'un faturalandırma sistemini kullanmasını zorunlu kıldı.

Avrupa Birliği, üçüncü taraf ödeme platformlarına erişim gerektiren mevzuatla bu yaklaşımı kısmen tersine çevirdi ve diğer düzenleyiciler de benzer değişiklikler talep etti. Play Store bir bütün olarak Android ve Google için ne kadar önemliyse, önümüzdeki yıllarda nüfuzunun bir kısmını kaybetme ihtimali de var.