Google’ın 13 yıllık davası nihayet sonuçlanıyor

Amerikalı teknoloji devi Google’a 2010 yılında açılan davada artık sona gelindi. Peki bu dava neydi ve kim kazandı? Detayları haberimizde.

Google’ın 13 yıllık davası nihayet sonuçlanıyor

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinin, kusursuz yapıda olduklarını ve her şeyi doğru yaptıklarını düşünmek pek mantıklı değil. En büyük şirketler bile birçok hak ihlali, hukuka uygunsuzluk ve benzeri sebeplerle mahkemelik olabiliyorlar. Hele Google gibi bir arama motoru devinden bahsediyorsak, bu davaların son derece sıradan olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Google’ın bir davası var ki geçmişi neredeyse 15 yıl öncesine dayanıyor.

2010 yılında Google’ın kullanıcı verilerini izinsiz paylaşmasının mahkemeye taşınmasıyla başlayan süreç, 13 yıldır bitmek bilmeyen bir dava dosyasına dönüştü. Buna göre 2010 yılında yapılan araştırmalara göre Google’ın aramalar sayesinde elde ettiği verileri reklam verenlerle paylaştığı anlaşılmış ve bu nedenle de iş mahkemeye taşınmıştı.

Google’ın 13 yıllık davası nihayet sonuçlanıyor

Google ise suçlamaları kabul etmeyerek, söz konusu verilerde herhangi bir isim, numara, mail adresi gibi bilgilerin bulunmadığından dolayı bunların kişisel veri olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağını savunmuştu. İşte tarafların şiddetli savunmaları nedeniyle yıllardır bir türlü sonuçlanmayan dava da pes eden taraf Google oldu.

Gelen bilgilere göre Google, davanın kapanması ve işin daha fazla uzamaması için 23 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Eğer mahkeme Google’ın bu talebini yerinde görür ve kabul ederse, 13 yıllık dava da nihayet sona ermiş olacak.