Google'ın başı sıcaklarla dertte! Veriler tehlikede!

İngiltere'de bulunan Google Cloud ve Oracle sunucuları, ülke 40 santigrat dereceye ulaşarak rekor kıran  bir sıcaklık yaşadığı için salı günü soğutmayla ilgili kesintilerle mücadele etti. Her iki şirket de beklenmedik kapanmalar için sıcaklığı suçluyor.      

Google'ın başı sıcaklarla dertte! Veriler tehlikede!

Google Cloud durum sayfasında, Google, İngiltere merkezli veri merkezlerinden birinde "soğutmayla ilgili bir arıza" yaşadığını belirtiyor. Google, "Bu, o bölgede kısmi bir kapasite arızasına neden olarak VM [sanal makine] sonlandırılmasına ve küçük bir müşteri grubumuz için makine kaybına neden oldu," diyor. Şirket ayrıca daha fazla hasarı önlemek için bazı makinelerini "kapattığını" da ekliyor.

The Register and Bleeping Computer tarafından belirtildiği gibi, Oracle'ın durum sayfasında müşteriler için benzer bir mesajı var, ancak kesintinin nedeni olarak doğrudan Birleşik Krallık'taki "mevsim dışı sıcaklıkları" belirtiyor.

Google'ın başı sıcaklarla dertte! Veriler tehlikede!

Yazılım şirketi, bugün erken saatlerde sistem arızalarını önlemek için bazı makinelerini kapattı, ancak en son güncellemesi, hizmetin yavaş yavaş tekrar çevrimiçi hale geldiğini gösteriyor. Oracle, veri merkezindeki sıcaklıkların "çalışılabilir seviyelere ulaştığını" söylüyor, ancak hala soğutma sistemini onarmak için çalışıyor.

Her iki kesintinin de kaç kullanıcıyı etkilediği belirsiz olsa da kesintiler, web sitelerini ayakta tutmak için Oracle ve Google Cloud hizmetlerini kullanan kullanıcılar için sorunlara neden olabilir.

İngiltere'nin altyapısı, yaz aylarında bile ülke için olağandışı olan aşırı ısı seviyelerini kaldıracak şekilde inşa edilmedi. Veri merkezlerinin felç olmasına ek olarak, ısı ülke genelinde seyahati de kesintiye uğrattı, Londra Luton Havalimanı'ndaki pisti eritti ve demiryollarının bükülmesine ve kırılmasına neden oldu.

Ayrıca Londra, Kent, Cornwall ve Pembrokeshire dahil olmak üzere Birleşik Krallık'taki çeşitli bölgelerde orman yangınlarına yol açtı. İklim değişikliğinin etkileri dünya genelinde dalgalanmaya devam ederken, kavurucu sıcak hava dalgaları Birleşik Krallık'ın uyum sağlamak zorunda kalacağı bir şey haline gelebilir.