Yazılım

İşte Windows 8 uygulama ücretlendirmesi!

Windows Store üzerinden yayınlanacak uygulamalara ne tür kıstaslar getirileceği açıklandı.


Windows 8'in 26 Ekim'de tüketiciyle buluşacağı kesinleşti. Microsoft'un işletim sisteminin uygulama ücretlendirme sistemi de yavaş yavaş belli oluyor. Windows ekibi, resmi blogunda bir duyuru yaptı ve Windows Store üzerinden yayınlanacak uygulamalara ne tür kıstaslar getirileceğini açıkladı.

Açıklamaya göre mağazada kullanıcılar 1.49 dolardan 999.99 dolara kadar değişen ücretlerde uygulamalara sahip olabilecek. Uygulama ücretleri günlük kurlara göre mağazanın resmi olarak desteklediği tüm para birimleri üzerinden belirlenebilecek.

1342966683_2728.colorsapplistingpagethumb061075fb.png

200 doları geçen satın almalarda, Geliştiriciler 30 gün sonra gelirlerini hesaplarına aktarabilecek. Microsoft'un geliştiricilere sunduğu ücret paylaşımına göre endüstri standardı olan yüzde 70 geliştirici-yüzde 30 mağaza şeklinde uygulanıyor. Ancak geliştiricinin bir uygulaması popüler olursa ve 25 000 dolar barajını geçerse, Microsoft payını yüzde 20'ye düşürecek.

Microsoft'un yeni bir uygulaması da Windows Store'da önce dene-sonra öde sistemini hayata geçiriyor olması. Önce dene-sonra öde uygulamalarının Windows Phone sisteminde ücretli uygulamalardan 5 kat daha fazla gelir getirdiği söyleniyor. Bu durumdan dolayı geliştiricileri Microsoft bu yönde yönlendiriyor.

Kullanıcılara belirli bir süre olarak tam sürüm halinde sunulacak uygulamalar ücretsiz olarak sunulacak. Microsoft süre bittikten sonra kullanıcıdan uygulamayı satın almasını isteyecek. Kullanıcılar mağazada satın alma ve deneme butonunu bir arada görecek.

Ayrıca uygulama içi ödeme sistemi de bulunan mağazada, uygulama içerisinde sanal eşyalara ihtiyaç duyanlar Microsoft hesabıyla bunları kolayca satın alma imkanına sahip olacak.

Yorumlar
Misafir
Android ne güzel. Ne ücret kesiyor ne bişey. Her şey geliştiricinin. Windows Phone daha piyasaya girerken eksi ile başlıyor. Görelim bakalım nolcak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.