Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

Microsoft, ChatGPT destekli Bing’e fazlasıyla güveniyor. Hatta öyleki bu sohbet botu sayesinde Google’ın en büyük gelirine de ortak olabileceğini düşünüyor.

Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

Microsoft, son zamanlarda yapay zeka destekli sohbet botuyla fazlasıyla öne çıkıyor. Bu botu Bing'in içine reklam yerleştirme konusunda da kullanmak isteyen şirketin bu konuda reklam ajansları ile görüştüğü bildirildi. Reuters'ın bildirdiğine göre, şirket orada reklamları test ediyor ve bunların arasına geleneksel arama reklamları yerleştiriyor.

Reklam ajansı görüşmeleri hala erken aşamada olduğu söyleniyor. Sadece birkaç kullanıcının sohbet botuna erişimi varken, milyonlarca daha kullanıcının bekleme listesinde olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Microsoft, reklamları hemen dahil etmek konusunda acele etmiyor.

Microsoft, sohbet botunun daha konuşma odaklı bir yaklaşıma sahip olduğunu ve bu da daha fazla kullanıcıyı ve dolayısıyla reklam verenleri çekeceğini tahmin ediyor. Sohbet botundaki reklamlar, geleneksel arama reklamlarından daha belirgin bir şekilde görünebilir. Kullanıcıların yanıtlar için kullandığı linklerde de reklamlar görülebilecektir. Microsoft, teknolojinin reklam potansiyelini keşfetmeye başlarken ortakları ve reklam verenlerle birlikte çalışacağını söyledi.

Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

Sohbet botlarının içine reklam yerleştirme konusu, Bing'in sohbet botu ve muhtemelen Google'ın Bard'ı için şaşırtıcı olmayan bir gelişme. Yaratıcı yapay zeka sohbet botları, insanların bilgi bulma şekillerini yeniden şekillendirmenin potansiyeline sahip olsalar da, bazı sıkıntılar da yaşatabilirler.

Şu anda arama gelirlerinin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında (Alphabet'in 2022'deki 282,8 milyar dolarlık gelirinin yarısından fazlası aramalardan geliyor), şirketler sohbet botlarını ticarileştirmek için yarışacakları kesin. Tabi bu ticarileşmenin yolu da sohbet botları ile birlikte servis edilecek reklamlardan geçecektir.