Yazılım

Microsoft Internet Explorer'ın fişini çekiyor!

Microsoft tam 25 yıl önce tanıttığı efsanevi internet tarayıcı Internet Explorer'ın fişini çekiyor. Ünlü tarayıcı 15 Haziran 2022'de son bulacak.


Internet Explorer daha çoğumuzun bilgisayar ile tanışmadığı 1995 yılında Microsoft tarafından çıkarılmıştı. İlk çıktığı yıllarda en popüler tarayıcı olan Netscape ile rekabet halindeki Internet Explorer bu savaştan galip çıkmış fakat sonraki yıllarda önce Firefox, sonrasında ise Google Chrome tarafından alt edilmişti. Çıkışının üzerinden 25 yıl geçen efsanevi tarayıcının son bulacağı tarih de Microsoft tarafından açıklandı.

Huzur içinde yat Microsoft Explorer (16 Ağustos 1995 - 15 Haziran 2022)

Kullanım oranı oldukça düşmüş olsa da halen bazılarının vazgeçilmez gözbebeği olan Microsoft Internet Explorer'ın tabutuna son çivi 15 Haziran 2022 yılında çakılacak. Yerine ise birkaç yıldır bizimle birlikte olan ve son dönemde Google Chrome'un tarayıcı motoru Chromium'a geçiş yapan Microsoft Edge tarayıcısı geçecek.


Internet Explorer tarayıcı logosunun yıllar içinde değişimi

Microsoft Edge proje yöneticisi Sean Lyndersay'in açıklaması şu şekilde: "Internet Explorer'ın Windows 10'daki geleceği Microsoft Edge olacak. Internet Explorer 11 masaüstü tarayıcısı 15 Haziran 2020'de güncel Windows 10 sürümlerinde sonlandırılacak ve destek kesilecektir."

Internet Explorer desteği kesildikten sonra Windows 10 uzun süreli servis kanalında (LTSC) tarayıcı bir yıl daha yer alacak fakat tüm Windows 10 kullanıcı versiyonlarında Internet Explorer desteği son bulacak. Microsoft'tan tam ve kesin bir açıklama gelmese de büyük ihtimalle Haziran 2022'de veya sonrasındaki ilk güncellemede Internet Explorer sistemden kaldırılacak.

Microsoft Edge IE modu Explorer ihtiyacı olanların imdadına yetişecek

Bazı eski kafalı firmaların programları, web siteleri veya iş stilleri Internet Explorer'a bağlı olabiliyor. Peki bunların durumu ne olacak? İşte onlar için de Microsoft Edge'in birkaç yıldır entegre bir IE modu bulunuyor. Bu mod eski siteler ve sistemler için ActiveX kontrollerini de içeriyor. Edge'deki bu IE modunun Microsoft tarafından 2029'a kadar tutulacağı açıklandı.

Siz ne dersiniz? Internet Explorer'ın artık yok edilme zamanı gelmiş miydi? Aranızda bazı işleri için halen Internet Explorer kullananlar var mıydı? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Veysi
Yavaş gömsün, halen sadece Explorer destekleyen uygulama ve donanımlar var, Microsoft gömülür Explorer kullanılmaya devam eder
Cevapla
Hasan
Çevremde herkes crome kullanıyor
Cevapla
logaritmik öküz
ünlü tarayıcı 1995te son bulacak yazıyor
Cevapla
Oğuz Han Yel
Dikkatiniz için çok teşekkürler, düzeltildi.
Bloodin
Güle güle internet explorer, çoktan vakti gelmişti
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.