Yazılım

Microsoft Metro arayüzünü kullanmayacak!

Microsoft Metro ismini Windows 8 arayüzünde kullanmayacak.


Herkesin merakla Sonbahar ayında tam sürümünün yayımlanmasını beklediği Windows 8 ile birlikte Microsoft'un hemen tüm hizmetlerinde görebileceğimiz Metro arayüzü, bir isim hakkı davasına maruz kalacak gibi görünüyor.

Yeni gelen bilgilere göre, Metro AG firması, isim hakkını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Microsoft'u uyardı.

Şimdilik Metro AG ve Microsoft tarafından konu ile ilgili herhangi bir yorum yapılmadı. Microsoft, bugüne kadar Metro ifadesini sıklıkla kullanmıştı ancak Windows Phone veya Windows 8 arayüzüne referans verecek geliştiricilerin yeni kullanıcı arayüzü veya Windows 8 tarzında arayüz gibi ifadeler kullanmasını istedi.

1343967065_windows-8-platform-tools.jpg

Microsoft, Metro adını Windows 8 uygulamalarından kaldırdığını resmi olarak kabul etti. Şirket bunun nedeni olarak ta Metro ifadesinin zaten geliştirme aşamasında kullanılan bir kod adı olduğunu söyledi. Firma, Metro adını kaldırma nedeninin Metro AG ile bir ilişkisi olup olmadığına dair yorum yapmadı.

Windows Phone ile başlayan ve Windows 8 ile iyice herkesin diline yerleşen Metro arayüzü ifadesinden vazgeçilmesi, tüketiciler için zor görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.