Microsoft, yeni Windows sürüm güncellemesini müjdeledi

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, takipçilerine merakla beklenen yeni sürüm güncellemesi müjdesini verdi.

Microsoft, yeni Windows sürüm güncellemesini müjdeledi

Teknoloji devi Microsoft, 2023'ün son çeyreğinde çıkaracağı Windows 11 23H2 güncellemesini duyurdu. Microsoft, yeni özellikler hakkında henüz açıklama yapmadı, ancak test sürecinde olan bazı özelliklerin güncellemeye dahil edilebileceği biliniyor. Bu özelliklerden biri Windows Copilot. Microsoft 365 ve Bing'de kullanılan generative AI teknolojisi ile geliştirilen Windows Copilot, kullanıcılara işletim sistemi boyunca kişisel asistan sunmaktadır.

Microsoft'un bir diğer yeniliği, kullanıcılara modern bir görünüm sunacak yeni Dosya Gezgini. Bu uygulama, kullanıcılara sekme ve favori özelliklerini sunuyor. Oyuncular ise, Windows 11'in yerel RGB aydınlatma ayarları sayesinde, karmaşık donanım yazılımlarına ihtiyaç duymadan daha rahat bir deneyim yaşayabilecekler. Dahili RAR ve 7-zip sıkıştırılmış dosya desteği ile Paint için karanlık mod gibi özelliklerin de test aşamasında olduğu biliniyor.

Windows 11 23H2 güncellemesi, sistemlerde önceden yüklenerek bekletilir ve Microsoft'un piyasaya sürme zamanı geldiğinde aktif hale getirilir. Bir "etkinleştirme paketi" olarak adlandırılan küçük bir paket, yeni özellikleri etkinleştirir ve yeni işletim sistemi sürüm numarasını yayınlar.

Microsoft, yeni Windows sürüm güncellemesini müjdeledi

Bu sessiz yükseltme yaklaşımı, Microsoft'un daha önce Windows 10'da da uyguladığı bir yöntem. Bu yaklaşımın avantajı, eski ve yeni sürümlerin aynı kod tabanına sahip olması. Bu da, BT departmanlarına ve kritik yazılım veya sürücülere sahip bireylerin güncelleme sonrası sorun yaşama olasılığını azaltır.

BT departmanları, mevcut Windows 11 22H2 sürümünü aylık güncellemelerle birlikte kullanmaya devam edebilirler. Daha sonra, sistem yöneticileri Windows Server, Update for Business veya Autopatch kullanarak 23H2'yi devreye alabilirler.

Microsoft, 23H2 güncellemesine ek olarak, "2024'ün ikinci yarısı" için yeni bir Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) sürümü de duyurdu. Windows LTSC sürümleri, bir tesisteki HVAC sistemi gibi özel kullanım durumları için uygundur. Bu sürümler, güvenlik yamalarını almaya devam ederler ancak yeni özellikleri içermezler.

Microsoft, Windows 10'u "son sürüm" olarak adlandırdıktan sonra, üç yıllık işletim sistemi sürümü takvimine geri döndü. Bu değişiklik, 2024 yılında yeni bir Windows'un geleceğine işaret ediyor. Bu yüzden son büyük Windows 11 güncellemesinin tadını çıkarın ve umarız içerisinde 3D gölgeli emojiler bulunur.