Yazılım

Microsoft'tan XP kullananlar için son uyarı!

Siz de XP kullanıyorsanız bu haberimize bir göz atın!

Microsoft'tan XP kullananlar için son uyarı!

Microsoft, 15’incisini yayınladığı Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’nda 8 Nisan 2014’te resmi desteği sona erecek olan Windows XP işletim sistemini kullanmaya devam edenlerin siber tehditlere karşı 6 kat daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekti.

Microsoft’un güvenlik tehditlerine karşı kurumları ve tüketicileri bilgilendirme amacıyla hazırladığı Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’nun (Microsoft Security Intelligence Report-SIR) 15’incisi yayınlandı. Dünya genelindeki 1 milyardan fazla sistemden elde edilen gerçek veriler eşliğinde hazırlanan rapor yeni nesil güvenlik tehditlerine, en çok zarara neden olan güvenlik açıklarına ve yaygın zararlı yazılımlara ışık tutmayı amaçlıyor.

1383133015_windowsxpbanner-470x140.png
29 Ekim’de yayınlanan SIR raporunun özellikle eğildiği konulardan biri de resmi destek sürecini dolduran yazılım ve işletim sistemlerinin tüketicilere ve kurumlara getireceği güvenlik risklerinin araştırılması oldu. Bu kapsamda 8 Nisan 2014’te güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere resmi desteği sona erecek olan Windows XP’nin kullanılmaya devam edilmesinin neden olabileceği güvenlik risklerinin, Windows 8 gibi çağdaş işletim sistemleriyle karşılaştırılmasına da yer verildi. StatCounter verilerine göre Windows XP halen dünya genelindeki PC’lerin yüzde 21’inde kullanılıyor.

Windows XP Kullanıcıları 6 Kat Daha Fazla Risk Altında

Rapora göre 2013’ün ilk yarısında Microsoft’un sunduğu gerçek zamanlı koruma sağlayan güncel güvenlik çözümlerini kullanan kullanıcıların yüzde 17’si güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Bu dönemde Windows 8 kullanıcıları Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmasına rağmen, bulgular Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riskinin 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Bizleri bekleyen tehlikeler neler ve ne yapmamız gerekiyor? Sonraki sayfaya gidiniz.


Bilgilerinize Göz Dikenler Dur Durak Bilmiyor

Rapora göre Windows XP’yi tehdit eden en yaygın 3 güvenlik tehdidi şöyle sıralandı:

· Sality: Yaygın bir zararlı yazılım ailesi. Kişisel bilgileri çalmaktan ve bulaştığı PC’lerdeki güvenlik ayarlarını zayıflatarak sistemin tehditlere açık hale getirmekten sorumlu.

· Ramnit. Windows çalıştırılabilir dosyalarına, Microsoft Office dosyalarına ve HTML dosyalarına bulaşıyor. Bulaştığı sistemleri uzaktan kontrole ve bilgi hırsızlığına açık hale getiriyor.

· Vobfus. Bu solucan ailesi diğer zararlı yazılımların PC’ye indirilmesinin yolunu açıyor. Diğer zararlı yazılımlar aracılığıyla sisteme bulaşmanın yanı sıra, taşınabilir depolama aygıtları yardımıyla da yayılıyor.

1383136147_images-1.jpgTürkiye özelinde en çok karşılaşılan güvenlik tehditleri ise şöyle:

· Win32/Gamarue. PC’nizden bilgi çalıyor ve farklı amaçları yerine getirmek üzere farklı dosyaları bilgisayarınıza indiriyor.

· Win32/Obfuscator. Antivirüs korumasını engelleyecek şekilde sisteme kendini gizleyebiliyor.

· INF/Autorun. Ağ bağlantıları üzerinden ve taşınabilir sürücüleri kullanarak sinsi emellerini gerçekleştirmek üzere hızla yayılıyor.

Yılda 2 Kez Karanlık Tehditlere Işık Tutuyor

Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu, tüketicileri ve kurumları yaygın küresel güvenlik risklerine karşı bilinçlendirmek amacıyla her yıl iki kez yayınlanıyor. 29 Ekim 2013’te yayınlanan 15’inci raporda yer alan veriler, 2013 yılının ilk yarısına dair bulguları barındırıyor. Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve detaylı sonuçlara göz atmak isterseniz www.microsoft.com/sir adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.