Yapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

Son zamanların en popüler konularından biri olan yapay zeka, her geçen gün biraz daha kullanım alanını genişletmeye devam ediyor.

Yapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

OpenAI'nin popüler yapay zeka sohbet botu ChatGPT'ye artık mobil cihazlardan erişim sağlamak mümkün olacak. OpenAI, resmi iOS uygulamasını kısa bir süre önce piyasaya sürdü. Bu hamle, kullanıcıların hareket halindeyken bu hizmetten yararlanmalarını mümkün kılıyor. Uygulama hem ücretsiz hem de reklamsız olacak ve ayrıca sesli girişi destekleyecek. Ancak, başlangıç aşamasında sadece ABD'deki kullanıcılara sunulacak.

ChatGPT uygulaması, masaüstü versiyonuna paralel şekilde, kullanıcılara geleneksel bir web araması yapmaksızın soru sorma, tavsiye alma, ilham bulma, öğrenme, araştırma ve daha fazlasını yapma fırsatı veriyor. Apple'ın kendi sesli asistanı Siri'nin yaşadığı problemlar ve Apple'ın kendi yapay zeka gelişimindeki eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda, bu yeni uygulama kullanıcıları, telefonlarındaki ana mobil yardımcıları olarak ChatGPT'yi kullanmaya yönlendirebilir. Bu hamle, Google'ı da etkileyebilir, çünkü Google şu anda Apple'ın iPhone'undaki Safari'de varsayılan arama motoru olarak yer alıyor.

Yapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

Mobil ChatGPT'yi kullanırken, uygulama arama geçmişinizi cihazlar arasında senkronize edecek, böylece daha önce web arayüzü üzerinden ne aradığınızı hatırlayacak ve size kolaylık sağlayacak. Uygulama, OpenAI'nin açık kaynaklı ses tanıma sistemi Whisper ile entegre olacak şekilde tasarlandı ve sesli girişi destekliyor.

ChatGPT Plus aboneleri, OpenAI'nin duyurusuna göre, bu yeni uygulama üzerinden GPT-4'ün yeteneklerinden yararlanabilecek. Ayrıca, kullanıcılar, daha hızlı yanıt süreleri gibi geliştirilmiş özelliklere ve yeni özelliklere erken erişim sağlamak için aylık 20 dolar ödeyerek ChatGPT'ye erişim hakkı elde edecek.

OpenAI, yeni uygulamanın dağıtımının ABD'de başladığını ve önümüzdeki haftalarda diğer ülkelere yayılacağını belirtti. Ayrıca, Android versiyonunun da yakın bir gelecekte kullanıma sunulacağını duyurdu.