Yazılım

Rus teknoloji devi Yandex anavatanından kurtulmak istiyor

Geçtiğimiz yıllarda Rus arama ve teknoloji devi Yandex, Batılı muadillerinin gerisinde kalmamak için çok çaba sarf etti ve diğer ürünlerin yanı sıra kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz arabalarını, yemek dağıtım ve araç paylaşım hizmetlerini geliştirdi.

Rus teknoloji devi Yandex anavatanından kurtulmak istiyor

Ancak The New York Times'a göre, Ukrayna'nın işgalinden sonra Batı'nın anavatanına uyguladığı yaptırımlar, Yandex’in projelerini geliştirmeye devam etmesini imkansız hale getirdi. Bu nedenle Yandex'in Amsterdam'da kayıtlı ana firmasının satışını yapmak ve Rusya ile bağlarını koparmak istediği bildiriliyor.

Görünüşe göre Yandex, üzerinde çalıştığı yeni teknolojileri tam potansiyellerine ulaştırabilmek için Batılı teknolojilere ve uzmanlara ihtiyaç duyduğundan ülke dışındaki pazarlara satmayı planlıyor. Şirket bununla birlikte internet tarayıcısı, yiyecek teslimatı ve araç çağırma uygulamaları gibi yerleşik işletmelerini de satmayı planlıyor. Ancak Yandex, bu ürünleri Rus yan kuruluşu altında sunmaya devam etmeyi planladığından bu satış için ülke içinde alıcı bulması gerektiği anlamına geliyor.

Rus teknoloji devi Yandex anavatanından kurtulmak istiyor

Yandex'in gerçekten Rusya'dan kurtulup kurtulamayacağı ise tamamen başka bir konu. Times'ın kaynakları, şirketin Rus tescilli teknolojileri ülke dışına aktarabilmesi için önce Kremlin'in onayını alması gerektiğini söylüyor. Ayrıca şirketin satışa devam etmeden önce hissedarlarını yeniden yapılandırma planına dahil etmesi de gerekiyor. Bununla birlikte, şirketin oldukça güçlü bir siyasi destekçisi var:

Vladimir Putin'in onayını almak için gayrı resmi bir sıfatla kullandığı ülkenin eski maliye bakanı Alexei Kudrin. Bir Financial Times haberi, Kudrin'in Yandex'in planını görüşmek üzere bu hafta Putin ile görüşeceğini söylüyor. Rusya Devlet Başkanı'nın onay vermesi halinde Kudrin'in Rusya Sayıştay Başkanlığı görevinden ayrılarak yeni Yandex'de yöneticilik yapması da bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.