Yazılım

Seçmen avcısı uygulama tam bir fiyasko çıktı

e-seçmen uygulaması ile çevrenizde sahte seçmen olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Seçmen avcısı uygulama tam bir fiyasko çıktı

Seçimlerin yaklaşması ile bu alanda uygulamalar ortaya çıkmaya başladı. Seçmen listeleri, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre yapılmaya başlandığından beri değişik adreslere çok sayıda sahte seçmen kaydedildiği yönünde iddialar olmuştu.

Bu iddialara yönelik olarak uygulama geliştiren CHP Bilgi İşlem Dairesi, e-Seçmen adlı Android uygulaması ile seçmenlerin kendi oturdukları daireyi ve dairenin bulunduğu binayı kontrol etmelerini sağlayacak.

Ancak Cumhuriyet Halk Partisi'nin geliştirdiği E-Seçmen yazılımındaki güvenlik açığı, hem parti yöneticilerinin hem de CHP üyelerinin özel bilgilerinin gözler önüne serilmesine neden oldu. E-Seçmen sisteminde Kılıçdaroğlu'nun özel bilgileri bile ortaya serildi.

1374570430_secmen.jpg

Uygulamaya göre Android cihazınıza yüklediğiniz e-Seçmen uygulamasına TC Kimlik Numaranızı ve baba adınızı girdiğiniz anda hangi muhtarlığa bağlı olduğunuzu, oturduğunuz daireye kayıtlı seçmenleri ve oturduğunuz binadaki seçmenlerin adlarını görüp şikayet edebilecektiniz.

CHP teşkilatının birbirileriyle iletişimi amacıyla kurulan 'Bilgi Kontrol' sisteminde yer alan bir açıkta ise, şifre ve kullanıcı adıyla giriş yapılması gereken sisteme bilisim.chp.org.tr adresinden direkt olarak ulaşılması oldu. Böylece Kemal Kılıçdaroğlu, Umut Oran, Gürsel Tekin gibi üst düzey parti yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bin 442 parti yöneticisi, milletvekili ve belediye başkanının cep telefonlarını ve e-posta adreslerine erişim sağlandı. Bu hata daha sonra düzeltildi.

e-seçmen indir!

Bilgisayarınızdan http://bilisim.chp.org.tr/esecmen/ESecmen.aspx adresine giderek aynı işlemi yapabilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
Hata cıkmıs olsa bile hic olmazsa seffaflik ve dogruluk adına bir girisimde bulunmuslar,ölüyü seçmen yazdırıp üç kağıtcılık yapmamışlar... Üç kağıtıma aglayacağima gülerim dürüstlüğün haline :P Allah kendini bilmeyi nasip etsin kullarına!
Cevapla
Misafir
chp yapacağı da yaptiracagi da
Cevapla
Akşam akşam çok güldüm ya :)) Ömürleri boyunca işe yarar bişey sunmamışlar ki memlekete bunu sunsunlar? Ellerinde patladı işte :))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.