Çin'e ait olduğu düşünülen kontrolsüz roketler panik yaratmaya devam ediyor!

ABD ile Çin arasında ekonomik ve diplomatik krizler bitmek bilmiyor. ABD'nin sürekli ambargosuna maruz kalan Çin'in nasıl adım atacağı merak ediliyor. Bu kez kontrolsüz gezen bir roket panik yarattı. İşte detaylar.

Çin'e ait olduğu düşünülen kontrolsüz roketler panik yaratmaya devam ediyor!

Kontrolden çıkmış bir Çin roketi dünyaya düşerek panik oluşmasına sebebiyet oldu. Long March 5B roketi, Malezya'nın Borneo adasındaki Sarawak eyaletinin yakınında bir yere düştü. Roket cumartesi günü Hint Okyanusu üzerinden Dünya atmosferine girmişti. Gece gökyüzünde hareket eden roketin parçalarını, kayan bir yıldıza baktıklarını zanneden görgü tanıkları tarafından saniye saniye kaydedildi.

Çin Long March 5B roketi 24 Temmuz'da fırlatılmış ve roketin ikinci modülü (Wentian) Tiangong uzay istasyonuna kargo götürmüştü. Modül, astronotların bilimsel deneyler yapmasını sağlayacak ekipmanın yanı sıra üç ekstra uyku alanı ve uzay yürüyüşleri için diğer hava kilitlerini içeriyor.

Çin'e ait olan roket kontrolsüz şekilde düştü

Normal şekilde planlandığı gibi, Long March 5B çekirdek güçlendiricileri, uzaya ulaştığında otomatikman roketten ayrıldı. Çoğu modern roketin aksine, Çin'e ait bu roket kontrollü bir iniş yapmak için motorlarını yeniden ateşleyemiyor, bu da 100 fit uzunluğundaki 22 tonluk roketin nereye ineceği konusunda tartışmaları beraberinde getiriyor.

ABD Uzay Komutanlığı, Long March 5B roketinin cumartesi günü saat 12:45'de atmosfere yeniden girdiğini açıkladı. Çin'in açıkladığı bilgilerde, roketin Filipinler'in bir parçası olan Palawan Adası'nın hemen kıyısına düştüğünü ve enkazın çoğunun Filipinler ile Malezya arasındaki denizde yandığını söyleniyor.

Malezya'nın çeşitli bölgelerindeki insanlar roket parçalarının dünyaya düştüğünü görmüş ve videoya almışlardı. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell, enkazın Borneo'nun kuzey kıyısında bulunan Sibu, Bintulu veya Brunei şehirlerinin yakınlarına düştüğünü söyledi.

TheStar.com, pazar günü roketin bir parçası olduğu düşünülen tanımlanamayan siyah bir nesnenin bildirilmesinin ardından Sarawak, Batu Niah'daki iki aileye radyoaktivite tehlikeleri nedeniyle evlerini boşaltmalarının söylendiğini açıkladı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, Çin'i kontrolsüz roket düşmesinin ölümcül bir olay olabileceği hakkında daha fazla açıklama yapmadığı için eleştirdi. "Çin Halk Cumhuriyeti, Long March 5B roketinin Dünya'ya geri düştüğü yörünge bilgilerini paylaşmadı. Uzay çalışmaları yapan tüm ülkelerin, en iyi uygulamaları izlemeli ve özellikle önemli bir risk taşıyan Long March 5B gibi ağır roketlerin, potansiyel enkaz çarpma riskinin güvenilir tahminlerine izin vermek için bu tür bilgileri önceden paylaşmak adına üzerine düşeni yapmalıdır." dedi.