Winamp yıllar sonra yeniden güncellendi

Tüm zamanların en efsane müzik oynatıcılarından biri olan Winamp, yıllar sonra yeni bir güncelleme daha alarak hayranlarını sevince boğdu.

Winamp yıllar sonra yeniden güncellendi

Özellikle 80-90 jenerasyonu nesli için unutulmaz bir müzik oynatıcısıdır Winamp. Kendine has tarzı, ikonik tasarımı ve sade ara yüzüyle bilgisayar kullanıcılarının gönüllerinde taht kuran bu efsane ismin en çok tercih edildiği Windows sürümleri ise XP ve Vista versiyonlarıydı. Bununla birlikte son güncellemesini 2018 yılında alan Winamp, neredeyse 5 seneye yaklaşan bu zaman zarfında bir daha güncelleme almayarak akıllarda acaba yolun sonuna mı geldi sorularının oluşmasına neden olmuştu. Ancak geliştiriciler yeniden harekete geçti ve efsane uygulamanın 5.9 sürümünü resmen kullanıma sundu.

Yeni versiyona baktığımız zaman yazılım ekibinin yine Winamp’ın ruhunu korumaya devam ettiğini görüyoruz. Daha çok desteklenen formatlarla alakalı yeniliklerin yapıldığını gördüğümüz efsane programda, podcast’ler için de yeni özellikler sunulmuş. Ancak müzik oynatıcısının en önemli yeniliği tüm bunların dışında bir şey.

Winamp yıllar sonra yeniden güncellendi

Geliştirici notlarına baktığımız zaman Winamp’ın sistem gereksinimi konusunda artık en az Windows 7 SP1 sürümünü istediğini görüyoruz. Bunun anlamı ise, efsane isim emektar Windows sürümleri olan XP ve Vista’yla kesin olarak vedalaşmış.

Öte yandan artık uygulamanın Windows 11 desteği sunmaya başladığını görmek de güzel. Bununla birlikte geliştiriciler bu güncellemenin bir ilk adım olduğunu önümüzdeki günlerde gelecek yeni sürümlerle birlikte uygulamanın desteklediği format kütüphanesinin büyük oranda genişleyeceğini müjdelemedi. Bakalım bir sonraki güncelleme için ne kadar beklememiz gerekecek?