VPN'e karşı büyük savaş açıldı! İş sıkıntı çıkarabilir

Geçen hafta, ABD Kongre Üyesi Anna Eshoo ve Senatör Ron Wyden, Federal Ticaret Komisyonu'nu (FTC) Sanal Özel Ağ (VPN) endüstrisindeki aldatıcı uygulamaları ele almaya çağıran bir mektup yazdı.

VPN'e karşı büyük savaş açıldı! İş sıkıntı çıkarabilir

Eshoo ve Wyden'ın mektubu, Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade'i devirme kararının ardından insanlar dijital ayak izlerini gizlemeye çalışırken geliyor.

Bir VPN, bir kullanıcının cihazı ile özel bir sunucu arasında şifreli bir bağlantı kurmasını sağlayarak üçüncü tarafların kullanıcının çevrimiçi etkinliklerine erişmesini zorlaştırır. Kürtajın bazı eyaletlerde yasa dışı hale gelmesi veya kısıtlanmasıyla birlikte, polis bu bilgileri prosedürü arayan birini kovuşturmak için kullanabileceğinden, daha fazla insan mesajlarını ve arama geçmişini gizlemeye çalışıyor.

VPN'e karşı büyük savaş açıldı! İş sıkıntı çıkarabilir

Eshoo ve Wyden mektuplarında FTC'den aldatıcı reklamcılık yapan veya hizmetlerinin gizliliğinin kapsamı hakkında yanlış iddialarda bulunan VPN sağlayıcılarını kısıtlamasını istiyor. Milletvekilleri, en popüler VPN'lerin %75’inin "ürünlerini yanlış tanıttığını" veya "kürtaj arayanlara yanlış bir güvenlik hissi" verebilecek yanıltıcı iddialarda bulunduğunu belirten Tüketici Raporlarından yapılan araştırmalardan alıntı yapıyor. Eshoo ve Wyden ayrıca, çeşitli VPN hizmetlerini kullanıcı verilerini kötüye kullanmakla suçlayan raporlara ve "VPN sağlayıcılarının güvenlik iddialarını denetlemek için pratik araçların veya bağımsız araştırmaların eksikliğine" dikkat çekiyor.

Mektupta, “Kürtajın 13 eyalette yasa dışı veya yakında yasa dışı olacağı ve daha birçok eyalette ciddi şekilde kısıtlanacağı düşünülürse, bu istismar edici ve sömürücü veri uygulamaları kesinlikle kabul edilemez” deniyor. "FTC kürtaj isteyen internet kullanıcılarını korumak için VPN hizmetleri sağlayan şirketlerdeki kötü niyetli ve aldatıcı veri uygulamalarını azaltmak için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz." Eshoo ve Wyden ayrıca FTC'den kürtaj yaptırmak isteyen herkesi çevrimiçi gizlilik hakkında bilgilendiren ve VPN kullanmanın risklerini ve faydalarını özetleyen bir broşür geliştirmesini istiyor.

Bu ayın başlarında FTC, sağlık, konum ve diğer hassas verileri yasa dışı olarak paylaşan şirketlere karşı harekete geçeceğini yinelerken, Başkan Joe Biden hasta gizliliğini korumak için bir yürütme emri imzaladı. Google, kürtaj kliniklerine yapılan ziyaretlerle ilişkili konum verilerini otomatik olarak silmeyi vaat ederken, diğer kuruluşlar da Yüksek Mahkemenin kararıyla harekete geçti.