Yazılım

Windows 11 resmi olarak tanıtıldı. İşte yeni işletim sistemi!

Microsoft, Windows 11 işletim sistemini internet üzerinden düzenlediği bir etkinlikle tanıttı.

Windows 11 resmi olarak tanıtıldı. İşte yeni işletim sistemi!

Geçtiğimiz günlerde geliştirici sürümü internete düşen ve Teknolojioku olarak bizim de kurup sizlere ön gösterimini yaptığımız Windows 11, Microsoft tarafından resmi olarak tanıtıldı.

İnternet üzerinden yapılan ve zaman zaman donan etkinlikte Windows 11'in özellikleri gözler önüne serildi. Arayüz olarak bazı yenilikler içeren Windows 11, şirketin Teams gibi uygulamalarının daha entegre olduğu bir altyapı ile geliyor.

Windows 11'in en önemli özelliği eskiden standart olarak sol alt köşede gelen Başlat menüsünün artık ortada bulunması. Daha minimal ve yuvarlak hatlara sahip olan bu Başlat menüsü çok daha sade görünüyor.

Arayüz olarak Windows 10X benzeri bir tasarımla gelen Windows 11, bir dizi yenilikle geliyor. Örneğin uygulamaları gruplama bunlardan biri. Ayrıca uygulamaların (eğer kullanılıyorsa) birden fazla ekrandan istenen ekranda açılması seçeneği de yeni işletim sistemi ile beraber gelecek.

Windows 11 güncellemeleri artık daha az yer kaplayacak ve arka planda yüklenecek. Ayrıca Xbox desteği genişlerken Teams gibi Microsoft programlarının entegrasyonu da geliştirildi.

Android uygulamaları Windows 11'de çalışacak

Windows 11 ile Windows Mağazası da yenilendi ve güncellendi. Daha modern bir tasarıma kavuşan bu mağazada önemli bir yenilik ise Amazon Android App Store'u ile entegrasyonu oldu. Bu sayede Android uygulamalarını yükleyip çalıştırabileceksiniz.

Ayrıca açılış seslerinden farklı seslere kadar birçok yenilik ve güncelleme içeren Windows 11 artık çok daha az donanımla çok daha iyi çalışabilecek bir altyapıa kavuştu.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

  • 64 bit modern bir işlemci (Microsoft'un cümleleriyle)
  • 1 Ghz işlemci hızı
  • 2 çekirdek
  • 64 GB depolama alanı
  • 4 GB RAM
  • UEFI, Secure Book capable & TPM 2.0
  • 9-inch ekran 1366x768 piksel çözünürlük
  • DirectX 12 uyumlu ekrandı / WDDM 2.x

Sistem gereksinimlerinde bulunan TPM 2.0 ifadesi belli bir sınırlamaya işaret ediyor. Buna göre yaklaşık olarak son 6 yıldır üretilen işlemciler bu şartı yerine getirebiliyor. Yani Windows 11 her işlemci ile çalışmayacak.

Windows 11 çkış tarihi ve yükleme şekli

Beklendiği üzere Windows 10 sahiplerine ücretsiz olarak güncelleme imkanı ile gelecek olan Windows 11'in nihai sürümü bu yılın sonbahar aylarında kullanıma sunulacak. halen Windows 7 ya da Windows 8 sahibi olanlar Windows 11'e ücretsiz güncelleme imkanından yararlanamayacak.

Aşağıdaki videoda internete düşen Windows 11 geliştirici sürümünü bilgisayara kurarak yaşadığımız deneyimlerimizi görebilirsiniz: 

Yorumlar
Mk Ultra
Windows 10 son işletim sistemi den di bende Windows 10 nu destekleyen pc satın aldım. Bir yıl sonra Windows 11 çıktı ancak benim pc Windows 11 i desteklemiyor. Kime kızayım? Microsoft a dava mı açalım Windows 10 en son işletim sistemi ydi diye
Cevapla
Mk-ultra
Windows 10 na GÜNCELLEMEYLE kurulan PC HEALTH CHECK İ KALDIRIRSANIZ KİMSE O PC Yİ SATIN ALMAZ. O PC Yİ İŞLETİM SİSTEMİYLE SATIN ALACAK KİMSE PC HEALTH CHECK İ GÖREBİLMELİ PC DE. BÖYLECE WİNDOWS 11 E YÜKSELTİLİYOR MU YÜKSELTİLEMİYOR MU BİLSİN.
Cevapla
Mk-ultra
Niye memnun değiller Windows 11 den tpm 2.0 ve secure boot özelikleri den dolayı. Ayrıca bir çok bilgisayar çöp oluyor 2025 e kadar. Senin pc de tpm 2.0 ve secure boot özelikleri olmayınca Windows 11 i severmisin? Sevmezsin. Windows 11 daha iyi ayarlar menüsü var bir çok yeni pc de Windows 11 çok hızlı çalışıyor. Windows 10 na çok alışınca Windows 11 e alışmamış beğenmiyor.
Cevapla
Mk-ultra
Windows 11 e geçtim. On gün geçti ve Windows 10 na dönüş yapamadım. Windows 10 creation tool 21H1 indirdim. Ve çalıştırdım. Windows 10 yüklendi ancak Windows 10 sıfırlanmış gibi kuruldu. Windows 10 güncellemeleriyle tüm driverlar yüklendi. Kendime ait programları tekrar kurdum. Meydana gelen Windows.old klasörünü sildim. Windows 11 üzerinde Windows creation tool 21H1 çalıştırabilirsiniz Windows 10 kuruluyor.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Windows 10 XP ultimate edition SP5 21H1 x64 bit Google da aratın. YouTube da belirir videosunu izleyin aynı zamanda isosunu indirin. Ben kurdum kullanıyorum. Tavsiye ederim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.