Yazılım

Windows 8' de başlat menüsü neden yok?

Microsoft, başlat menüsünün kullanım oranının düştüğünü söylüyor.


Windows 8' in tanıtılmasıyla birlikte, başlat menüsünün kaldırılması ve yerine metro sitili yeni bir yapının getirilmesi tartışmalara yol açtı. Microsoft ise konuya açıklık getirebilmek için resmi blog sayfası üzerinden kullanıcıları sürekli olarak bilgilendiriyor.

Microsoft' un "Core Experience Evolved" takımından Chaitanya Sareen, Windows 8' in başlangıç ekranı ve Metro sitili uygulamaları hakkında sorulan soruları şöyle açıklık getiriyor;

1. Metro stili uygulamaları, eski masaüstündeki Görev Yöneticisini kullanmadan kapatmanın bir yolu olacak.

2. Beta sürümünde programlar arasında fare ile dolaşmanın daha etkili bir yolu olacak.

3. Şu an çalışan uygulamalar arasında fare veya klavye ile geçiş yaparken daha fazla detay olacak.

Asıl soru ise Windows neden klasik başlat menüsünü harcadı. İşte bunun nedenini Microsoft şöyle açıklıyor; Telemetry verilerine göre klasik başlat menüsünün kullanım oranı Vista' dan itibaren düşmeye başladı. Bunun neden olarak da geliştirilmiş görev çubuğunu gösteriyor. Öğeleri başlat menüsü sabitlemek yerine, görev çubuğa sabitleme daha çok tercih ediliyor.

Microsoft, yaptığı bu yenilik ile tarihinde büyük bir değişime gitmiş olacak. Windows' un klasik başlat menüsü tarihe gömülecek. Tabii yeni arayüze insanların alışması biraz zor olacaktır ama Microsoft' un artık farklı şeyler yapma zamanı gelmişti. Her sene eski versiyonu güncelleyip yeni diye satmasından daha iyidir diye düşüyorum.

Bundan sonra başlat butonuna bastığımızda aşağıdaki ekran gelecek.

1317835508_windows8start.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.