Windows 8 metro arayüzüne şimdiden geçin - Resimlerle!

Windows 7 kullanıyorsunuz fakat metro arayüzü istiyorsunuz, nasıl mı olacak? inceleyin...

Windows 8 metro arayüzüne şimdiden geçin - Resimlerle!

Merhaba TeknolojiOku takipçileri,

Bilindiği üzre bütün Windows kullanıcıları şimdiden Windows 8 beta'yi merakla bekliyor. Bu bekleyiş aşamasında Windows 8 metro arayüzü şimdiden kullanıcılara göz kırptı bile. Developer yani önizleme sürümü ile bunu geçtiğimiz aylarda görmüştük. Fakat bazı kullanıcılar sadece bir arayüz için Windows 8'e geçmek istemeyebiliyor, bunda doğal olarak haklılar. Bu konumuzda Win 8 Metro arayüzünü Windows 7'ye nasıl entegre ederiz bundan kısaca bahsedeceğiz.

Omnimo aracı Windows 8 metro arayüzünü en iyi yansıtan ve bir o kadar da kolay olan, en iyi program diyebiliriz. Omnimo ile metro arayüzüne geçmeden önce ek bir program yüklememiz gerekecek, bu programın adı Rainmeter (1.3MB), web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Türkçe arayüze sahip olan uygulamamızı yükledikten sonra bilgisayarımıza çeşitli görselleri yani temalarımızı (3. parti) yüklememizi sağlayan bir yazılımdır.

Rainmeter'ı kurulumunu sıradan bir program gibi tamamladıktan sonraki işlemleri resimlerle anlatmaya çalışacağız ;

İşlem bittikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi masaüstü araçlarının çıkması gerek.

1329484577_1.jpg

Daha sonra Omnimo adlı metro arayüzü kullanmamızı sağlayacak programın web sitesine gidip download bölümünden indiriyoruz.  İndirdiğimiz rar'ın içindeki aşağıda vurguladığımız dosyaya çift tıklıyor ve setup'a başlıyorsunuz.

1329480872_ekran-alintisi.jpg

1329481183_2.jpg

Setup işlemi tamamlandıktan sonra Welcome adlı ilk ekranda program bize konfigurasyon ayarlarına aktarıyor, ayarlarımızı tamamladıktan sonra ileri diyoruz.

1329481199_3.jpg

İleri dedikten sonra istediğimiz metro arayüzlerden tekini seçip, uygun olan masaüstü ekran çözünürlüğümüzü uyguluyoruz. Program otomatik olarak çözünürlüğümüze uygun olanı seçiyor, bize de bunu onaylamak kalıyor.

1329482044_4.jpg

Bütün bu işlemleri hallettikten sonra masaüstümüz artık yeni bir arayüze sahip. Windows 7'de metro arayüzü kullanmak oldukça keyifli, sizler için incelediğimiz bu yazılım kullanıcılara keyifli bir bilgisayar kullanımı sağlamaktadır. Dilerseniz kendinize özel editlemeler yapabilirsiniz.

1329482102_5.jpg

1329482188_6.jpg

Sağ alttaki görev çubuğundan metro arayüzü kapatabilir, dilersek geniş ayarlamalar ve tema düzenlerimizi tekrardan değiştirebiliriz.

1329482202_7.jpg

Ek olarak sölemeden geçemeyeceğimiz, hatta çok önemli sayılan, bilgisayarımızın Power bölümünün erişim açısından oldukça kolay bir bölgeye alındığını, yani en alt sağ köşede olduğunu hatırlatalım..

1329482316_8.jpg

Sizlere Omnimo programı ile Windows 8 metro arayüzünden bahsedeceklerimiz bu kadar, başka bir incelemede görüşmek üzre..