Yazılım

Windows XP ve Vista kullananlar dikkat!

Windows XP ve Vista kullananlar ciddi güvenlik tehditleri ile karşı karşıya. Peki, XP ve Vista kullanmak isteyenler kendilerini nasıl koruyacak?

Windows XP ve Vista kullananlar dikkat!

Microsoft'un Windows XP'ye olan uzatılmış desteğinin sona ermesinin üzerinden 3 yıl geçti ancak XP hâla çok canlı ve kullanılmaya devam ediliyor.

XP’yi tercih eden hiç kimsenin güvenlik açıklarını kapatamamasına rağmen, dünya genelindeki masaüstü kullanıcılarının yaklaşık %8'i hala XP kullanıyor.

Bu yıl 11 Nisan tarihinde Microsoft tarafından desteği kesilen Windows Vista ise bilgisayarların sadece yüzde %1'inden azında kullanılıyor. Windows 8 ve Windows 8.1'in toplamı ise XP'nin mevcut kullanımı ile neredeyse aynı.

Peki eski yazılımlar, özellikle de XP niçin hala ısrarla kullanılıyor?

Bilgisayar üzerinde kurulu bazı yazılımlar sadece Windows XP işletim sistemi ile çalışıyor.

Bilgisayar sadece Windows XP ile çalışabilen bir donanım barındırıyor. Bu duruma daha çok ilaç endüstrisi ve bilimsel çalışmalar yapan kurumlarda rastlanıyor. İşletim sistemi bir çeşit gömülü kontrolcü rolü üstleniyor ve dolayısıyla sistemi yükseltmenin maliyeti olağanüstü artıyor.

Bilgisayar, kullanıcının alışık olduğu bazı işlemleri gerçekleştiriyor ve kullanıcı sadece bu sistemde rahat ediyor.

Kullanıcı yeni bir lisans için ücret ödemek istemiyor ve güvenlik onun için önemli değil.

1492497927_windows-xp.jpg

Peki Windows XP'yi ısrarla hala kullanmak isterseniz ne yapmalısınız?

XP'lerinizden ayrılmak istemiyorsanız, bu işletim sistemi için mevcut tüm güncellemeleri yükleyin (Service Pack 3 iyi bir başlangıçtır).

Ayrıca kullandığınız tüm yazılımları XP'ler için desteklenen en son sürüme güncelleyin.

Mümkünse, XP'leri internet bağlantısı olmadan çalıştırın. Alternatif olarak, ihtiyacınız olmadığında daima bağlantıyı kesebilirsiniz.

Güvenilir, güncellenmiş ve çok katmanlı bir güvenlik yazılımı kullanın.

Bilgisayarı kaç kişinin kullandığına bağlı olarak ayrı bir yönetici ve kullanıcı hesabı oluşturun ve sadece kullanıcı hesabı ile oturum açın. Bu şekilde saldırganlar, bilgisayarınızı kontrol altına almalarına rağmen yönetici hakları olmayacağı için zararı sınırlandırabilirsiniz.

Otomatik müzik çalma veya video çalıştırma özelliklerini devre dışı bırakın. Bunlar genellikle virüs yazarları tarafından kurbanın cihazına kötü amaçlı kod yüklenmesi amacıyla kullanılırlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.