Windows'un Copilot AI'si 26 Eylül'de kullanıma sunuluyor

Microsoft yapay zeka tarafında çok önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. İşte konunun detayları.

Windows'un Copilot AI'si 26 Eylül'de kullanıma sunuluyor

Microsoft, perşembe günkü yıllık etkinliğinde kesinlikle yapay zeka hakkında konuşmaya çok zaman harcadı ve şu anda Edge tarayıcısında, Microsoft 365 platformunda ve Windows'ta çeşitli sürümlerde mevcut olan Copilot AI'nın, Powerpoint'ten Microsoft 365 platformuna kadar tüm Microsoft ürünlerinde tek, birleşik ve her yerde bulunan üretken bir yapay zeka asistanında paketleneceğini duyurdu.

Etkinlik sırasında verilen örneklerden biri, telefonunuzdan veri çekmek için dizüstü bilgisayarınızdaki Copilot'un kullanılması oldu. Copilot'tan, telefonunuzun kısa mesajlarından veya Bing Chat geçmişinden (veya verilerin saklandığı yerden) alabileceği uçuş bilgilerinizi bulmasını isteyebilir ve daha sonra seyahatiniz sırasında bir tiyatro oyunu için size bilet satışı yapabilir. Unutmayın, tüm bunların amacı özellikle daha fazla şey satın almanızı sağlamak.

Güncellenen yapay zeka, diğer rakip sistemlerde daha önce gördüğümüz bir dizi özellik ve işlevi sunacak; örneğin yapay zekalı Microsoft Alışveriş (Google Lens gibi) ile fotoğraflarına göre kıyafet alışverişi yapabilmek gibi.

Windows'un Copilot AI'si 26 Eylül'de kullanıma sunuluyor

Etkinlik sırasında oynatılan bir demo videoda, Google'ın Magic Eraser'ına benzer şekilde, insanların masaüstü pencerelerini düzenlemek, Spotify çalma listeleri oluşturmak ve fotoğraf arka planlarını komutla kaldırmak için yapay zekayı kullandığı görüldü. Özellikle okul çağında çocuğu olanlar için kullanışlı özelliklerden biri yeni Windows Ink Anywhere. Surface'ın kalemi elinizdeyken, Windows işletim sistemindeki herhangi bir metin kutusuna yazabilirsiniz.

Microsoft, geçen kasım ayında ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden bu yana üretken yapay zeka devriminin ön saflarında yer aldı. Şirket, 2019'da GitHub'u satın almak ve geçen ocak ayında OpenAI ile devam eden ortaklığını önemli ölçüde genişletmek de dahil olmak üzere, teknoloji üzerinde çalışmak üzere yıllarca ve milyonlarca dolar Ar-Ge harcadı.