Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

Uygun fiyatlı diye aldığınız Android telefonlarda arka kapı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, genellikle Çin menşeli firmaların yazılıma arka kapı ekleyerek Çin'e veri sızdırdığı ortaya çıktı!

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı telefon üreticisi BLU, 120.000 telefonunun arka kapı yazılımının yüklü olduğu ve bu arka kapıya ait tüm izlerin kaldırılması için güncelleme yayınlayacağını açıklamıştı. Bu haberden sonra güvenlik şirketi Kryptowire; yapmış olduğu araştırma sonucu bazı Android telefonların gizlice Çin'e veri gönderen bir arka kapıya sahip olduğunu keşfetti.

Bu arka kapı yazılımı, söylenene göre Çinli bir şirket olan Shanghai Adups Technology Company tarafından geliştiriyor. 

Peki, nedir bu arka kapı? Arka kapı; kullanıcının onayı olmaksızın kısa mesajların, kişilerin, çağrı geçmişinin, konum verilerinin ve daha fazla içeriği 3. kişiler ile "çatırmadan" paylaşma anlamına geliyor.

Casus yazılımı geliştiren Adups, yazılımın kimliği belirlenemeyen Çinli müşterilerin Çin'deki bazı telefon kullanıcılarının davranışlarını izlemelerine yardımcı olmak için tasarlandığını, ancak bu yazılımın dünya geneline nasıl yayıldığını anlamadıklarını dile getiriyor.

Aslında Çin'de bu tarz bir olay ile karşılaşmak bizi pek şaşırtmadı. Çünkü Çin'deki insan hakları ve gizlilik hususlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu yazılımın Çin hükümeti tarafından da desteklendiğini bile söyleyebiliriz.

Apple, arka kapı konusunda ne yapmıştı?

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Apple ile FBI arasında büyük bir çıkmaz yaşanmıştı. FBI, Apple'dan iOS işletim sistemine arka kapı koymasını istemişti. Apple ise bu isteği çok sert bir dil ile eleştirmiş ve kullanıcı gizliliğinin çok önemli olduğunu belirtmişti.

Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için üretici firma tarafından istenildiği gibi modifiye edilebiliyor. Google'ın denetiminden de geçmeyen 3. parti firmaların geliştirmiş olduğu Android mimarili işletim sistemlerinde bu tarz olaylar her zaman yaşanıyor. Eğer Android'den vazgeçmek istemiyor ve güvenli olsun diyorsanız; Google Pixel veya Nexus serisine yönelebilir, ya da Samsung, LG, Sony ve HTC gibi markaları tercih edebilirsiniz.

1479372888_imagehandler.ashx.jpg

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

   Ya benim komple herseyi sızdırsa nolcak ki hayatım evden işe işten eve geciyo telefondada eve gelirken bişey lazımmı demek için kullanıyoruz bide clash oynuyoruz hesabı hackliceklerse zaten benim hesaba gelene kadar cok vardır onun dısındada çinliler türkce bilmiyodur zaten sıkıntı yok

   Misafir 18 Kasım 2016 09:10 Cuma (4) (0)
  • Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

   gizlilikmi kaldı, en kıytırık uygulamalar bile o işleri yapıyor

   Misafir 17 Kasım 2016 21:55 Perşembe (2) (0)
  • Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

   yukari tukursen biyik aşağı tukursen sakal sanki abd nin çinden farki varmi ki abd de ayni halti yemedigini veya yemiyecegini kim garanti ede bilir

   Misafir 17 Kasım 2016 17:32 Perşembe (0) (0)
  • Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

   Huawei?

   Misafir 17 Kasım 2016 16:42 Perşembe (0) (0)
  • Uygun fiyatlı Android telefonlar Çin'e veri sızdırıyor!

   sızdırsa nolur, sanki çok önemli bir iş yapıyon, altı üstü face+sms+insta+whatsapp

   Misafir 17 Kasım 2016 14:33 Perşembe (1) (0)
  Yorumları Göster