Chrome 55 çıktı! Flash Player desteği kalktı!

Google, uzun bir süredir Flash Player'dan vazgeçeceğini dile getiriyordu. Bugün yayınlanan Google Chrome 55 sürümü ile Flash Player'dan resmen vazgeçildi. Artık HTML5 kullanılacak!

Geçtiğimiz yıl Google, Chrome'dan Adobe Flash Player eklentisini kaldıracağını açıklamıştı. Günümüze göre artık hantal ve güvenlik açıkları ile dolu olan Flash Player'ın kalkacak olması Chrome kullanıcılarının kulağına pek hoş gelmemişti. Google bu tepkilere rağmen, yaklaşık 1 yıl sonra Chrome'u güncelleyerek Flash Player'dan vazgeçtiğini resmen duyurdu.

Bugün yayınlanan Google Chrome 55 ile Flash Player desteği artık kalktı. Flash Player yerine çoğu sitede kullanılan, daha hızlı ve güvenli olan HTML5'e geçiş yapılacak. Ancak bu süreç biraz sancılı olabilir.

1480659881_gizguide-chrome-55-update.png

Chrome nasıl olsa destekliyor diye hala Flash Player tabanlı oynatıcıların ve içeriklerin yer aldığı siteler bulunuyor. Chrome'dan da bu desteğin kalkmasından sonra umarız söz konusu sitelerin HTML5'e geçiş süreçleri hızlı olur.

Hali hazırda HTML5'i; YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon.com ve Mail.ru siteleri destekliyor. Bu desteğin önümüzdeki yıl daha da artacağını tahmin ediyoruz.

Google Chrome 55 sürümünü; Windows, macOS ve Linux kullanıcıları bugünden itibaren indirebilir. Chrome'un Android ve iOS uygulamaları ise önümüzdeki günlerde güncellenecek.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Chrome 55 çıktı! Flash Player desteği kalktı!

   Flash Player gömülü Microsoft Edge, %99 güvenlik oranıyla en güvenli tarayıcı seçiliyor, Google Chrome ise %85'de kalıp, ikinci oluyor. Flash Player son güncellemeleriyle oldukça hızlandı, hantallık yıllar önceydi. Google, Flash Player'ın güvensiz olduğunu iddia edip engellemeden önce Chrome tarayıcısının vasat olan güvenliğini düzeltsin. Ayrıca yine Google asılsız iddiaları bıraksın da, "Adobe şirketi Android'e Flash Player vermiyor, Linux'e de az destek sunuyor, kendi küçük aklımca onu böyle cezalandırmaya çalışıyorum" desin açıkça. ADOBE Flash Player > HTML5

   Misafir 02 Aralık 2016 15:05 Cuma (2) (1)
  • Chrome 55 çıktı! Flash Player desteği kalktı!

   Flash desteği kalktığı falan yok. Eğer kalksaydı flash oyunları oynayamazdık tek değişen artık biz açmak zorundayız sayfalarda izin verince flash'lar çalışıyor. Flash desteğini kaldırmak iyi bir şey değil. Flash bambaşka bir dünyadır sadece media playerler için kullanılmıyor yani. Bir sürü uygulama proje flash ile yapılmıştır. Eğer flash kaldırılırsa bu projelerde çalışmaz böylece tarayıcı çöp olur.

   Misafir 18 Mayıs 2017 23:07 Perşembe