Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

Google'ın uzun bir süredir Amerika'da kullanıma sunduğu yalan haberleri tespit etme özelliği Türkiye'de kullanıma sunuldu!

Google, 2016 yılının Ekim ayında sahte (fake) haberlere adeta savaş açtığını duyurmuştu. Sahte haberleri engelleme konusunda önemli atılımlar yapan Google, arama motoru üzerinde bilgi doğrulama sistemini kullanıma sunmuştu. Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma sunulan haber doğrulama özelliği bugünden itibaren Türkiye'de de kullanılabiliyor.

Sahte haberlerden dolayı bireylerin yanlış yönlendirilmesini engellemek isteyen Google, arama sonuçlarında çıkan haberelere bilgi doğrulama (fact check) sistemini getirdi. Türkiye'de Doğruluk Payı ile hizmet verecek olan bilgi doğrulama sistemi ilerleyen günlerde tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Google arama sonuçlarında çıkan haberlerin altında eğer haber doğru ise "fact check" yani doğru bilgi ibaresi yer alacak. Ancak son dakika haberlerin hızlı bir şekilde Google'a indexlenmesi konusunda nasıl bir yol izleneceği henüz bilinmiyor. Son dakika haberlerin doğrulanması için editörlerin çok hızlı davranması gerekiyor.

1491570548_google-haber-dogrulama.jpg

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

   ben de hayatımda ne,eksik diyodum

   Misafir 10 Nisan 2017 21:43 Pazartesi (0) (0)
  • Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

   Haber okumak imkansız olacak artık desene Türkiye'de

   Misafir 08 Nisan 2017 14:41 Cumartesi (0) (0)
  • Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

   sende yalan habercisin yani

   Misafir 09 Nisan 2017 12:57 Pazar
  • Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

   okumayiz o zaman. hayatimiza ne katiyo ki birilerinin birilerini oldurdugunu bilmek.

   Misafir 10 Nisan 2017 21:44 Pazartesi
  • Google'ın merakla beklenen özelliği Türkiye'de!

   Bu durumda firmaların google ile bağlantısı kesmesi ve yeni gelecek olan "fast check" doğruıluk programının engellenmesi gerekiyor. Ki google asaitanların sayısını bilemem ama bir saniyede 100'den fazla son dakdika haberi geliyor ki google asistanları buna nasıl yetişsin ?

   Misafir 15 Nisan 2017 20:51 Cumartesi