Ubuntu 17.10 Artful Aardvark yayınlandı!

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu, 17.10 Artful Aardvark güncellemesini yayınladı. Ubuntu 17.10 Artful Aardvark ile gelen yenilikler haberimizde.

Ubuntu, bugün merakla beklenen 17.10 Artful Aardvark sürümünü indirime sundu. Ubuntu 17.10 Artful Aardvark sürümü ile arayüzde küçük değişikliklerin yapılmasının yanında sistemde de iyileştirmeler yapılıyor. Peki, Ubuntu 17.10 Artful Aardvark ile gelen yenilikler neler ve Ubuntu 17.10 Artful Aardvark nasıl yükleniyor?

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark ile gelen yenilikler

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark ile artık Unity arabiriminden GNOME'a geçiş yapılıyor. Desteklenen sistemlerde Wayland varsayılan görünüm olarak geliyor. Ayrıca GDM, varsayılan görüntü yöneticisi olarak LightDM olarak değişiyor. Bu sayede giriş ekranı artık sanal terminal 7 yerine sanal terminal 1'i kullanıyor.

GNOME tarafından sağlanan uygulamalar 3.26'ya güncelleniyor. Sürücüsiz yazdırma desteği IPP Everywhere, Apple AirPrint, Wi-Fi Direct ve Mopria aygıtları için artık kullanabiliyor. Amazon uygulaması varsayılan web tarayıcısına yükleniyor. Ekran klavyesinde varsayılan Onboard yerine Caribou olarak değiştiriliyor.

Takvim uygulaması artık tekrar eden etkinlikleri destekliyor. LibreOffice ise sürüm 5.4'e güncelleniyor. Rhythmbox müzik çalar uygulaması artık Ubuntu Budgie geliştiricisi David Mohamed'in geliştirdiği alternatif kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Ayarlar uygulaması yeniden tasarlanıyor.

Bu değişikliklerin yanında Linux kernel 4.13 sürümüne güncelleniyor. Ayrıca sistemdeki diğer paketler de son sürümüne güncelleniyor.

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark indirmek için tıklayın

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Ubuntu 17.10 Artful Aardvark yayınlandı!

   1saat once kurdum gercekten super olmuş ben cok begendim steam ide kurdum ekran karti driverinide kurdum diger surumlerde sorun yasamistim ama bu cok farkli cikti cok guzel deneyin derim bilmeyenler arastirmadan kurmasin

   Misafir 22 Ekim 2017 22:38 Pazar (0) (0)
  • Ubuntu 17.10 Artful Aardvark yayınlandı!

   oyun konusunda Microsoft egomanyasin da iki gariban var 1. en garibani tabiki linux eger oyun firmalari yeterli destegi vermiş olsaydi linux dunya uzerinde tanimayan kalmazdi 2. gariban Apple mac os x garibanlikta linux u gecemez ayri bir konu linux dagitimlari icinde ubuntu ( sadece bu benim duşuncem ) ubuntu en iyisi resmi turkiye forum sitesinde herturlu yardimi aliyorsunuz gercekten super bir işletim sistemi pc nizde çift hardisk varsa yani fazladan boşta hardisk birine kurun deneyin bir işletim sistemine yuzlerce dolar verip kendinizi zarara sokmayin simdi bazilariniz kreklenmiş windowslardan bahsederseniz küllenmiş bir urune ne kadar guvene bilirsiniz o işletim sistemini kiran icinede kendi menfati icin birseylerde koymustur kimse babasinin hayrina kireklemez linuxda ise durum cok farkli işletim sistemini ( iso dosyasi ) olarak indir cd burnerle iso kaliba yaz de cdye aktar sonrada pc ne ister kur istersen calisan cd olarak bilgisayara yuklemeden kullan cd yi cikardimi bilgisayarin eski haline geri donsun

   Misafir 22 Ekim 2017 16:51 Pazar (0) (0)