Yerli uzay teknoloji çalışmaları tam gaz!

3 yıllık yol haritasına göre yeni uydularla Türkiye’nin iletişim kapasitesi artırılırken, yerli teknoloji geliştirme çabalarına da hız verilecek.

2018-2020 Orta Vadeli Programı’nın önemli başlıklarından bir tanesini de bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın ve etkin kullanımıyla bilgi toplumuna dönüşüm sürecinin hızlandırılmasının temel politika olması oluşturdu. Buna göre, elektronik haberleşme sektöründe yeni nesil erişim şebekelerinin yaygınlaştırılması sağlanacak. Bu sektörde değişen teknoloji ve pazar yapısının ortaya çıkardığı ihtiyaçlar doğrultusunda mevcut düzenlemeler güncellenecek. E-ticaret gibi yeni gelişen teknoloji alanlarında yerel bilgi platformlarının oluşturulması desteklenecek.

 1507204635_t6a.jpg

Bilgi ve iletişim teknolojileri destekli akıllı ulaşım sistemleri, binalar, kent ve enerji altyapıları gibi akıllı uygulamalara geçiş hızlandırılacak. Sektörde Ar-Ge ve yenilikçilik faaliyetleri teşvik edilirken, sektörün yurtdışına açılımı desteklenecek. Yeni uydularla Türkiye’nin uydu iletişim kapasitesi artırılacak. Yerli uydu üretiminde yerli teknoloji geliştirme çalışmalarına hız verilecek. Yazılım sektörüne yönelik Ar-Ge, yurtdışına açılım ve kümelenme destek ve yatırımlarında bulut bilişim, büyük veri, dijital oyunlar, mobil uygulamalar ve güvenlik alanlarına öncelik verilecek. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının teminin sağlamak üzere yükseköğretim program yeterliliklerinde güncelleme yapılacak. 

Açık kaynak kodlu yazılımların kullanımı yoluyla kamuda bilgi güvenliği ve tasarruflar artırılacak. Gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilerek siber güvenliğe yönelik tehditler en aza indirilecek. E-dönüşüm hızlandırılarak kamuda ve özel sektörde işlem maliyet ve süreleri düşürülecek. 

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Yerli uzay teknoloji çalışmaları tam gaz!

   birşeyide beğenin destekleyin be arkadaş herşeye bir kulp takıyorsunuz

   Misafir 07 Ekim 2017 23:25 Cumartesi (0) (0)
  • Yerli uzay teknoloji çalışmaları tam gaz!

   göktürkten ne haber buarada? hani google map tarihe karışacak ve gökmap kullanılacaktı?

   Misafir 06 Ekim 2017 15:12 Cuma (0) (1)
  • Yerli uzay teknoloji çalışmaları tam gaz!

   Bunları yaparken 10 Tl'lik hizmetleri 100 TL olarak satacaklar.

   Misafir 06 Ekim 2017 08:25 Cuma (0) (1)