Apple Watch bir yana diğerleri başka bir yana

Apple Watch pazardaki yüzdesini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. İşte konunun detayları

Apple Watch bir yana diğerleri başka bir yana

Apple'ın akıllı telefon piyasasındaki hakimiyetinin benzerini kurmaya çalıştığı akıllı saat kategorisi de hiç fena gitmiyor.

Apple, hiç kuşkusuz ki dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri. Bu firmayı diğer büyük teknoloji devlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de, yaş tahtaya kolay kolay basmaması. Öyle ki, Apple'ın giriş yaptığı ancak başarısız olduğu bir alan son derece azdır. Tıpkı akıllı saatlerde olduğu gibi.

Apple Watch markasıyla akıllı saat sektörüne giriş yapan teknoloji devi, yıldan yıla piyasadaki ağırlığını arttırdı ve en sonunda da pazar payı sıralamasından birinci oldu. Geçtiğimiz yıl bütün akıllı saat piyasasının %30,1'lik payını elinde bulunduran şirket, bu sene her ne kadar pazar payı anlamında gerileme yaşasa da yine de bu durum onu liderlikten almaya yetmedi.

Apple Watch bir yana diğerleri bir yana

Açıklanan son istatistiklere göre pazar payı %28 olan Apple'ı %9,3'lük payıyla Huawei ve %7,6'lık payıyla Samsung takip ediyor. Her ne kadar Apple'ın liderliği şaşırtıcı bir durum olmasa da, Huawei'nin önemli bir farkla Samsung'un önünde olması, Güney Koreli teknoloji devi için gerçekten sıkıntıya yol açacak bir durum.

İşi oranlardan biraz daha sayılara dönüştürecek olursak, açıklanan bu verilere göre 2021 yılı itibariyle Apple Watch kullanan kişi sayısı 100 milyonu aştı. Bu da son derece önemli bir eşik. Tabi bu sadece Apple'ın yeni akıllı saatini alan kişi sayısı değil, hali hazırda aktif olarak herhangi bir Apple Watch modeli kullanan teknoloji meraklılarının toplam sayısı.

Bu kullanıcıların %30'unun Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşaması da herhalde çok fazla ilginç olmasa gerek. Son olarak Apple, yeni Watch modelini Eylül ayında iPhone 13 ile birlikte tanıtacak. Bakalım yeni akıllı saat, Apple'ın geçtiğimiz yıla göre düşüş gösteren pazar payının yeniden artmasına yardımcı olabilecek mi?