Akıllı Saat

Apple Watch (yine) hayat kurtardı!

Apple Watch ile hayat kurtarma haberlerine bir yenisi daha eklendi. ABD'de yaşanan olayda akıllı saat kalp ile ilgili uyarıda bulundu.

Apple Watch (yine) hayat kurtardı!

Özellikle Apple Watch ile ilgili zaman zaman 'hayat kurtardı' şeklinde haberleri vermeye alıştık. Belli dönemlerle düzenli olarak ortaya çıkan bu haberlere bir yenisi daha eklendi. 

ABD'de yaşanan olayda akıllı saat tehlikede olan bir hayatın daha kurtarılmasına yardımcı oldu. Apple akıllı saati bu kez bir kadını olası bir kalp krizi konusunda uyardı.

Michigan, Norton Shore’da yaşayan Diane Feenstra, cihazından dakikada 169 kalp atışı uyarısı aldı. Egzersiz yapmadığından şüphelenen kadın, doktoru aradı ve hemen hastaneye sevk edildi.

Çekilen EKG sonucu şaşırtıcıydı. Kalp krizi geçirdiği ama fark etmediği anlaşıldı. Aynı gün, Feenstra omzunda, sol elinde ve göğsünde ağrı ve kalp krizi ile ilişkili semptomlar hissetmişti, ancak belirtileri görmezden geldi. Fakat Apple Watch onunla aynı fikirde değildi ve acil bildirim göndermişti.

Birkaç gün içerisinde yapılan testler neticesinde doktorlar, kadının tıkanmış bir arteri olduğunu ve koroner arter hastalığı için bir tür tedavi olan stent implantasyonu geçirmesi gerektiği sonucuna vardılar. Acil tedavi uygulandı ve Nisan ayında operasyon gerçekleşti. Şu an kadının durumunun gayet iyi olduğu bilgisi iletildi.

Apple Watch'ın kalp atışı uyarısıyla hayata yeniden tutunan Feenstra, hiç kimsenin vücuttan veya teknolojiden gelen sinyalleri hafife almaması gerektiğini söyledi. “Kalp atış hızınızı kontrol etmek çok kolay. O sabah uyarıları dikkate almadım nihayetinde ölümcül bir kalp krizi daha geçirebilirdim” dedi.

Şimdi ise sağlıklı kalmak için, bir ay önce kocasının hediye ettiği saatini kullanmanın yanı sıra egzersiz yaptığını, sağlıklı beslendiğini ve günlük yeşil meyve suyu içtiğini belirtiyor.

Amerikan Kalp Derneği'ne göre, Feenstra örneğinde olduğu gibi, kalp krizi hastane ortamının dışında gerçekleştiğinde, insanların sadece yüzde 12'si kalp krizinden kurtulabiliyor.

Teknolojinin faydalı ve dengeli kullanıldığında insanlara ne kadar faydalı olduğunu bu örnekte bir kez daha görmüş oluyoruz. Sizler de önce kendiniz sonra yakınlarınız için teknolojiyi faydanız için sağlıklı ve sağlıkla kullanın. Teknolojiyi faydalı kullanıyoruz. Konu ile ilgili yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın.

Yorumlar
talat akhun
ya reklam yapıp durmayın akıllı saatler hiç de güvenli değil radyasyon
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.