Bilgisayar

Laptoplar için yeni nesil RAM teknolojisi: Daha ince laptoplara hazır olun!

Yeni gelişen teknoloji sayesinde laptop bilgisayarlar daha ince bir görünüme sahip olabilecekler. Yeni RAM teknolojisinin detaylarına gelin yakından bakalım.

Laptoplar için yeni nesil RAM teknolojisi: Daha ince laptoplara hazır olun!

CAMM, dizüstü bilgisayarlarda uzun süredir devam eden SO-DIMM bellek modülü standardını değiştirmeye artık bir adım daha yakın. Komite üyesi Tom Schnell'e göre, bilgisayar endüstrisi için bellek standartlarını denetleyen ticaret organizasyonu ve standardizasyon kuruluşu olan JEDEC, dizüstü bilgisayarlar için CAMM teknolojisini benimseme hazırlanıyor.

SO-DIMM RAM'ler gidiyor CAMM geliyor

Sıkıştırma Ekli Bellek Modülü (Compression Attached Memory Module) anlamına gelen CAMM, Schnell tarafından oluşturuldu ve Dell tarafından geçen yıl Precision 7670 iş istasyonu dizüstü bilgisayarı için tanıtıldı. Kıdemli Dell mühendisi olan SchnellPCWorld'e verdiği demeçte JEDEC'in oybirliğiyle bu teknolojiyi artık onaylayabileceğini açıkladı.

SO-DIMM belleklerin ömrü artık uzun değil ve CAMM ileriye dönük bir teknoloji sunuyor. Dell'in CAMM tasarımı, bellek ile CPU arasındaki fiziksel mesafeyi azaltarak, bellek ve bağlantı plakalarını daha ince hale getiriyor.

CAMM Ram teknolojisi laptopları daha ince hale getirecek!

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere anakartın hemen üzerine ince bir plaka halinde uygulanan bu teknoloji, klasik RAM'lere göre %57 daha az yer kaplıyor. Yani gelecekte daha ince laptoplar piyasada olabilir.

Bazı kuruluşlar ilk başlarda bu teknolojiyi Dell'in kendisine saklayacağını düşünüyordu veya yükseltme yapmak isteyen müşterilerin doğrudan Dell'den teknolojiyi yüksek fiyatlarda satın alacağını tahmin ediyordu ancak beklendiği gibi olmadı. Ancak Dell, CAMM RAM teknolojisini herkese sunmak istiyor.

Her şey plana göre giderse, CAMM tabanlı Laptop ve dizüstü bilgisayarlar 2024 gibi erken bir tarihte piyasaya çıkabilir.

Yorumlar
Osman
Bu yeni nesil ramler pek tutmaz koskoca ram üreten firmalar var ben onların üstüne hiç tanımam çokda memnunum ve çıtkırıldım olur bu ramlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.