Bilim & Teknik

Dünyayı kuş gibi görmek! Video

"Kuş gibi uçabilsem” hayali Zürih Üniversitesi’nin geliştirdiği simülatör ile gerçek oluyor.

Dünyayı kuş gibi görmek! Video

Çoğu insan hayatta bir kere de olsa şu cümleyi söylemiştir: ‘Kuş gibi uçabilsem.” Zürih Üniversitesi’nin geliştirdiği simülatör bu hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor.

Bu cihaz sayesinde kuş gibi kanat çırparak onların gözünden havada seyahate çıkabiliyorsunuz: “Bu bazen sizi korkutabilir. Şu anda yaptığım gibi dalışa geçtiğiniz sırada yeryüzüne yaklaşıyorsunuz… Şimdi tekrar açımı düzeltiyorum, bu büyüleyici.”

Taktılan 3D gözlük sayesinde 360 derece açıyı görebiliyorsunuz. Bu alet bir yıllık çalışmanın ürünü: “Bu yorucu oldu. Çok zamanımız yoktu. Biz üç-dört kişi bu proje üzerinde çalıştık. Baştan sona her şeyi birlikte yaptık. Elektronik, yazılım, donanım, yapacak çok iş vardı.”

1420143372_img20150101221022.jpg

Uçarken rüzgarı da hissediyorsunuz. Bu projedeki amaçlardan biri de kuşların korunması için insanların dikkatini çekmek: “Hem eğlendiren hem düşündüren bir konsepte ihtiyacımız vardı. Kuşların korunması ve uçmanın büyüleyici yanını göstermek istedik. Sonra da bu cihazı yaparak kuş gibi uçmanın nasıl olduğunu anlamaya çalıştık.”

Tarih boyunca insanlar kuş gibi uçmanın nasıl bir duydu olduğunu anlamak için farklı girişimlerde bulundu. Ancak 21. yüzyıl teknolojisinin bize yeni bir perspektif sunduğu çok açık.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.