Bilim & Teknik

‘Eternal Sunshine of the Spotless mind (Sil Baştan)’ filmi gerçek oldu!

Fareler üzerinde yapılan deneylerde hafızanın bir bölümünü silme işleminde olumlu sonuç alındı.

‘Eternal Sunshine of the Spotless mind (Sil Baştan)’ filmi gerçek oldu!

Hafızadaki verilerle oynamayı başaran bilim insanlarının yaptığı bu çalışma, akıllara 2004 yapımı ‘Eternal Sunshine of the Spotless mind (Sil Baştan)’ filmini getirdi. Filmde, ayrılık yaşayan bir çift, birbirlerine ait tüm anıları sildiriyorlardı.

ABD’nin Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Japonya’nın RIKEN Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü çalışmada beynin hafızadaki bilgilere verdiği duygusal tepki sıfıra indirildi. Beyin hücreleriyle oynanan fareler, müdahelenin ardından temiz bir hafızaya sahip oldu. İddialara göre, bu sayede insanların zihinlerinde de yer eden olumlu ya da olumsuz şeyler yeniden şekillenebilecek.

1409320586_img20140829165456.jpg

Bu çalışmayla bilim insanları, birçok piskolojik problemle beraber, özellikle travma sonrası ortaya çıkan psikolojik problemlerin çözülmesini amaçlıyor. Yakın zamanda insanlar üzerinde de denenmesi planlanan bu çalışma, psikoloji alanında tüm ezberleri bozabilir. 

Kaynak: Msnbc

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.