Bilim & Teknik

Genetiğiyle oynanmış somon balıkları kaçtı

Yeni balık türleri ortaya çıkabilir.

Genetiğiyle oynanmış somon balıkları kaçtı

Kanadalı bilim adamları, GD Atlantik somonunun, deniz alası ile melez bir tür oluşturabileceğini açıkladı.Daha hızlı büyümesi için bir gen eklenen somon, bunu kalıtsal olarak yeni kuşak melez balıklara geçirebiliyor.
1369990794_130530somon.hlarge.jpg
Araştırmanın bulguları Proceedings of Royal Society B'de yayımlandı.

GD somonu üreten AquaBounty adlı biyoteknoloji firması ise ürettikleri kısırlaştırılmış dişi balıkların karadaki su tanklarında tutulduğunu, bu nedenle bu riskin gözardı edilebilecek kadar küçük olduğunu belirtti.

Doğal ortamda Atlantik somonu deniz alası ile çiftleşerek yavru üretebiliyor.Araştırmacılar GD somonun da aynı şeyi yapabileceğini gördü.

Kanada Newfoundland Memorial Üniversitesi'nden Dr. Darek Moreau, melez yavruların GD somonlardan hızlı büyüdüğünü gözlemlediklerini söyledi.

Araştırmacılar, somonun doğal ortama kaçma ve melez yavru üretme riski ne kadar küçük olursa olsun, bu riskin yaratacağı ekolojik sonuçları GDO konusunda düzenleme yapanların dikkate alması gerektiğini ifade ediyor.

ABD Gıda ve İlaç Bakanlığı, GD somon konusunda karar verme aşamasında bulunuyor.

Yorumlar
haber
hani kalmışlardı haber olsun diye haber yapıyorsunuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.