Bilim & Teknik

Gökyüzü Starlink uydusundan geçilemeyecek

Gökyüzünü devasa bir çanak antene çevirmek isteyen Elon Musk, Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu’ndan istediği kararı büyük ölçüde kopardı.

Gökyüzü Starlink uydusundan geçilemeyecek

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, son zamanlarda neredeyse sadece Twitter ile gündeme gelir oldu. Ancak ünlü milyarderin tek uğraşının sosyal medya olmadığını ve başta Tesla ile SpaceX olmak üzere pek çok önemli girişiminin bulunduğunu hatırlatalım. İşte bu girişimlerinden SpaceX’in bir projesi olan Starlink sistemi için tarihi bir karar verildi.

Elon Musk tarafından geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yapılan başvuruyla, uzaya yaklaşık 30.000 yeni uydu gönderilmesi izni istediği ve bu projenin amacının ise internet sıkıntısı çeken bölgelere hızlı, güvenilir, kesintisiz internet hizmet sunmak olduğu belirtildi.

Gökyüzü Starlink uydusundan geçilemeyecek

Ünlü iş insanının başvurusunu inceleyen FCC, SpaceX’e istenilen yaklaşık 30.000 uydu yerine 7.500 uydu izni verildi. Her ne kadar bu sayı talep edilenin 4’te 1’i olsa da FCC tarafından verilen bu izin daha sonra genişletilebilecek. Eğer Elon Musk, 7.500 uydudan oluşan bu yeni sistemi belirttiği amaca uygun şekilde kullanabilirse, FCC kararını gözden geçirecek ve gökyüzüne yerleştirilecek uydu sayısında artış onayı verebilecek.

Elon Musk’un ikinci nesil Starlink uydu sistemleri adını verdiği bu projenin başarılı olması halinde, artık internet deneyimimizin de değişmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Nitekim Starlink uydu sistemleri her ne kadar şu an Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç ülkede daha geçerli olsa da yakın zamanda kapsamının çok daha geniş alanlara ulaşması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.