Güncel

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

8.1 Milyon Çinli Mobil kullanıcısı 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında ani bir şekilde ortadan kayboldu. Sinyal alınamayan kullanıcıların koronavirüs yüzünden öldüğüne dair iddialar kafa karışıtırıyor.

China Mobile 23 yılda ilk kez 8,1 milyon kullanıcısını kaybetti. Kaybolan kullanıcıların koronavirüs yüzünden öldüğüne dair ortaya atılan iddialar şüphe uyandırıyor.

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

Çin'de ortaya çıkarak tüm kıtalara hızla yayılan ve hergün binlerce vaka yüzlerce ölüme sebep olan koronavirüsü, artık duymayan bilmeyen yok. O yüzden konuyu öyle uzun uzadıya anlatmayacağım. Ancak ortada öyle bir iddia dolaşıyor ki, okuduğumuzda hepimiz gerçek olmamasını ümid edeceğiz.

Çin'in telekomünikasyon endüstrisi son yıllarda oldukça hızlı geliştiğini biliyoruz. China Mobile kullanıcıları ile ilgili son zamanlara dair bazı araştırmalar yaptığını duyurdu. Bu araştırmalar doğrultusunda son iki aya dair işletim verilerini açıklayan China Mobile, yaklaşık 8.116 milyon kullanıcısından sinyal alamadığına dair verilere ulaştığını bildirdi. Çin Mobile şu an 942 milyon kullanıcıya sahip ve her ne kadar Çin Mobile'ın 942 milyon kullanıcısının % 1'inden daha azı düşüş gösterse de, rakamlardaki keskin düşüş hala olağan dışı görünüyor.

Elbette 8,1 milyon mobil kullanıcının kısa sürede ortadan kaybolmasının nedeni için hemen koronavirüsten ölmüş olabileceklerini söylemek doğru olmaz. Sonuçta bu söylentiler resmi bir duyuru değil, sadece ortaya atılan iddialardan ibaret. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin; "numara taşıma" ile ilgili olabilir. Bu ve bunun gibi birçok sebebi olabilir.

Ancak 1997 yılında kurulmuş olan China Mobile, kurulduğu günden bu yana, yani 23 yıl boyunca böyle keskin bir kullanıcı kaybı yaşamadı. China Mobile'ın Ocak ayından önce 951 milyon kullanıcısı vardı, Ocak ayına göre 7.254 milyonluk önemli bir düşüş ve iki ayda 8.116 milyonluk bir kümülatif net düşüş ile çok ciddi bir kullanıcı karmaşası durumuna yol açtı. Bu da sinyal kayıplarının, koronavirüs kaynaklı ölümlerden meydana geldiği şüphesini kuvvetlendirmiş durumda.

Yorumlar
misafir
harıl harıl köpek haşlayıp yerseniz köpek gibide gebrirsiniz
Cevapla
Ad
Virüs tehlikesi yüzünden birçok insan ülkeden ayrıldığı içindir muhtemelen, bu kadar insan ölse duyulmaması, bırakın duyulmamasını bu kadar insanın sadece bir iki ay içinde bu virüs yüzünden ölmesi mümkün değil.
Cevapla
Misafir
Enterasan
Cevapla
----
Kaynak vermemişsiniz. Bu sayıları nereden aldınız?
Cevapla
Nejat olgun
Bu Çinlilerin,uzak dogulularin Allah belasını versin.yarasa corbasi.,timsah kuyruğu,maymun beyni,cenin ve daha bilumum Herbir boku yedikleri için bu virüs belasini dünyanın başına sardılar.
Cevapla
amerikada yahudi planı dır virus
amerikada yahudi planı dır virus
...
Korona vakaları böyle devam ederse açlığın ne olduğunu anlar, bok bile bulsan yemeye başlarsın
Ali
Doğru bok bulsa yer bunlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.