Güncel

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

8.1 Milyon Çinli Mobil kullanıcısı 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında ani bir şekilde ortadan kayboldu. Sinyal alınamayan kullanıcıların koronavirüs yüzünden öldüğüne dair iddialar kafa karışıtırıyor.

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

China Mobile 23 yılda ilk kez 8,1 milyon kullanıcısını kaybetti. Kaybolan kullanıcıların koronavirüs yüzünden öldüğüne dair ortaya atılan iddialar şüphe uyandırıyor.

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

Çin'de ortaya çıkarak tüm kıtalara hızla yayılan ve hergün binlerce vaka yüzlerce ölüme sebep olan koronavirüsü, artık duymayan bilmeyen yok. O yüzden konuyu öyle uzun uzadıya anlatmayacağım. Ancak ortada öyle bir iddia dolaşıyor ki, okuduğumuzda hepimiz gerçek olmamasını ümid edeceğiz.

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu? - Resim : 1

Çin'in telekomünikasyon endüstrisi son yıllarda oldukça hızlı geliştiğini biliyoruz. China Mobile kullanıcıları ile ilgili son zamanlara dair bazı araştırmalar yaptığını duyurdu. Bu araştırmalar doğrultusunda son iki aya dair işletim verilerini açıklayan China Mobile, yaklaşık 8.116 milyon kullanıcısından sinyal alamadığına dair verilere ulaştığını bildirdi. Çin Mobile şu an 942 milyon kullanıcıya sahip ve her ne kadar Çin Mobile'ın 942 milyon kullanıcısının % 1'inden daha azı düşüş gösterse de, rakamlardaki keskin düşüş hala olağan dışı görünüyor.

Elbette 8,1 milyon mobil kullanıcının kısa sürede ortadan kaybolmasının nedeni için hemen koronavirüsten ölmüş olabileceklerini söylemek doğru olmaz. Sonuçta bu söylentiler resmi bir duyuru değil, sadece ortaya atılan iddialardan ibaret. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin; "numara taşıma" ile ilgili olabilir. Bu ve bunun gibi birçok sebebi olabilir.

8.1 milyon Çinli'nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu? - Resim : 2

Ancak 1997 yılında kurulmuş olan China Mobile, kurulduğu günden bu yana, yani 23 yıl boyunca böyle keskin bir kullanıcı kaybı yaşamadı. China Mobile'ın Ocak ayından önce 951 milyon kullanıcısı vardı, Ocak ayına göre 7.254 milyonluk önemli bir düşüş ve iki ayda 8.116 milyonluk bir kümülatif net düşüş ile çok ciddi bir kullanıcı karmaşası durumuna yol açtı. Bu da sinyal kayıplarının, koronavirüs kaynaklı ölümlerden meydana geldiği şüphesini kuvvetlendirmiş durumda.

Yorumlar
mert öcal
dopğru olabilir
Cevapla
misafir
harıl harıl köpek haşlayıp yerseniz köpek gibide gebrirsiniz
Cevapla
Sakin Ol
Kimseye böyle hakaretvari konuşamazsın. Kimsenin sana koyun yersen koyun gibi geberirsin diyemeyeceği gibi...
Ad
Virüs tehlikesi yüzünden birçok insan ülkeden ayrıldığı içindir muhtemelen, bu kadar insan ölse duyulmaması, bırakın duyulmamasını bu kadar insanın sadece bir iki ay içinde bu virüs yüzünden ölmesi mümkün değil.
Cevapla
mancurya
neden mümkün değil ? Orada şuan kaç Uygur Türkü işkence altında biliyor musun ? Yada onların kaçı yaşıyor şuan ? 1,5 milyara yakın nüfusa sahip bir ülkeden bahsediyoruz . Her şey i örtbas edebilirler, bence mümkündür
Miso
2 milyar insan yaşıyor çinde:) bu 8,1 milyon rakamının yüzde 1 i bile hayatını kaybetmiş olsa 81 bin kişi olur. Bu da çinin rakamları doğru yansıtmadığının güçlü bir kanıtı olmuş olur.
Misafir
Enterasan
Cevapla
----
Kaynak vermemişsiniz. Bu sayıları nereden aldınız?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.