Bilim & Teknik

Kuş gribi tekrar hortladı!

Dünya Sağlık Örgütü, Çin'de ortaya çıkan yeni tür kuş gribi virüsünün kanatlı hayvanlardan insanlara daha kolay bulaştığını açıkladı.

Kuş gribi tekrar hortladı!

2005 yılında Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede kuş gribi vakası yaşanmış ve dünya genelinde binlerce insanın ölümü ile sonuçlanan gelişmeler yaşanmıştı. Devam eden süreçte hastalık için aşı üretilmiş ve kuş gribinin birkaç yıl içerisinde normal gripten bir farkı olmayacağı açıklanmıştı. Oysa olaylar hiçte bu yönde gelişmedi ve Çin’de ortaya çıkan yeni bir virüs daha önce görülen H5N1 virüsüne nazaran hem daha kolay bulaşıyor hem de daha ölümcül.

Dünya Sağlık Örgütü yaşananlar üzerine Çin’de incelemelerde bulunurken, örgütün gribal enfeksiyon uzmanı Doktor Keiji Fukuda gazetecilere yaptığı açıklamada, H7N9 adlı yeni türkuş gribi virüsünün, Asya'da 2003'te ortaya çıkan ve 360 kişinin ölümüne yol açan H5N1 virüsüne göre daha kolay bulaştığını belirtti.
1366912423_copyrightaabadoluajansi201320130425155445.jpg

Uzmanların virüs üzerinde çalıştığını ifade eden Fukuda, "Bu kesinlikle bugüne kadar gördüğümüz en ölümcül virüslerden biri" dedi.

H7N9 virüsünün insanlara kolayca sıçramasından dolayı endişe içinde olan sağlık uzmanları, kanatlı hayvanlara bulaştığında gözle görünür belirti göstermemesinin, virüsün yayılma kapasitesini izlemeyi zorlaştırdığına dikkati çekti.

Olayın küresel bir salgına dönüşüp dönüşmeyeceğini inceleyen uzmanlar, H7N9 virüsünün insandan insana bulaştığına dair çok az bulgu olduğuna işaret etti.

Çin'de yeni tür kuş gribinden ölenlerin sayısı 22'ye yükselirken, H7N9 virüsünün bulaştığı kişi sayısının 108'e çıktığı bildirildi.

Yorumlar
ali
Bir yerde Allah kitap din yoksa orda her pislik olur.
Cevapla
☆G@kko☆
Tebrikler teknoloji oku Sağlık sektörüde çok önemlidir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.