Bilim & Teknik

Mars’ın 1.8 milyar piksellik fotoğrafı çekildi!

Nasa’nın Mars gezgini, dünyanın en çok merak edilen gezegeni olan Mars’ın 1.8 milyar piksellik fotoğrafını çekti!

Mars’ın 1.8 milyar piksellik fotoğrafı çekildi!

Nasa’nın Mars gezgini olan Curiosity, birbirinden güzel çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Curiosity, 24 Kasım ve 1 Aralık 2019 tarihleri arasında Mars’da şu ana kadar çekilen en yüksek çözünürlükteki fotoğrafları çekmeyi başardı. Meraklılarına iki fotoğraf sunan Mars gezgininin çektiği fotoğraflardan biri 1.8 milyar piksel iken, diğeri 650 milyon piksel değerine sahip. Nasa’nın internet sitesinden de erişim sağlayabileceğiniz panaromik fotoğraflar, ilk bakışta sizi tatmin etmese de fotoğrafın içerisine girdikçe merakınız artıyor. Fotoğrafı büyüttükçe her bir detaya hayran olacak ve Mars gezegenine olan ilginiz kuşkusuz daha da artacak!

Mars’ın 1.8 milyar piksellik fotoğrafı çekildi!

Daha önce yaptığı çalışmalar ile de takdir toplayan Curiosity, yine olağanüstü bir iş başarmışa benziyor.

Her iki fotoğraf için de inanılmaz bir çalışma yürütülürken, 1000’den fazla fotoğraf bir araya getirildi. Bu panaroma fotoğrafların ise Mastcam telefoto lensi kullanılarak oluşturulduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra ise daha düşük çöznünürlüğe sahip bir başka lens daha kullanıldı.

Bahsi geçen fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Alp
18.000.000 mgpx lik bir çözünürlükte objenin bayağı büyük olması gerekir büyüklüge göre yinede bazen net bir Obje almazsınız bunu da 25x25 bir kağıda basamazsınız yani heyecana gerek yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.