Bilim & Teknik

Mars'ta neden yaşam olmadığına dair yeni teori!

Mars'ın yüzeyinde su ve yaşam bulunmamasının sebebi, gezegenin suyun yüzeyde kalmasını engelleyen kaya yapısı.


Oxford Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmaya göre, gezegenin kaya yapısı suyun yüzeyde kalmasını engelliyor. Mars'taki kayaların Dünya'dakilere kıyasla %25 daha fazla su tutma kapasitesine sahip olduğu ve suyun bu kayalar yardımıyla gezegenin merkezine doğru indiği söylendi. 

Bugün Mars'ın çorak olan yüzeyinin 3 milyar yıl önce su ile kaplı olduğu düşünülüyor. Ancak bu suya ne olduğu yıllardır tartışma konusu.

Araştırmaya liderlik eden Dr. Jon Wade, Gezegenin kabuğunu oluşturan volkanlar ile su arasındaki reaksiyon, sünger benzeri bir etkiye sebep oldu. Su ile kaya arasındaki bu tepkime kayaların yapısını değiştirdi ve gezegenin yüzeyinin kuruyup yaşam için uygun olmamasına yol açtı. dedi.

Yorumlar
mustafa mercan
ya iyide geçen günde yapılan açıklamada onların kum fırtınasından oluştuğu hakkında da teori öne sürülmüştü.. çok karmaşık ve gizemli oluyor herşey buda gidip tam donanımlı araştırma yapılmadığını gösteriyor bence..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.