Bilim & Teknik

NASA, Mars simülasyonlarında çalışacak adaylar arıyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars simülasyonlarında görev alacak kişiler arıyor.

NASA, Mars simülasyonlarında çalışacak adaylar arıyor!

NASA, Mars simülasyonlarında görev alacak mürettebat üyesi aradığını duyurdu. Bir yıl sürecek olan simülasyon görevinin, 2022 sonbaharında başlatılması planlanıyor.

NASA, Mars simülasyonlarında çalışacak adaylar arıyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 2022 sonbaharında başlatılması planlanan bir yıllık simülasyon görevleri için mürettebat üyesi olarak katılmak isteyen başvuru sahiplerinin arandığı duyuruldu. İstenilen şartlar arasında ise adayların 30 ve 55 yaşları arasında, İngilizce bilen, sağlıklı, ABD vatandaşı ya da ABD'de daimi kalıcı olması gibi kriterler yer alıyor.

2022 sonbaharında başlatılması planlanan simülasyonda, "Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşfi Analoğu" olarak adlandırılan bir takım görevler dizisi yer alıyor. Görev, 3 Mars yüzey simülasyonlarını içine alacak. Tüm bu simülasyonların ana amacı ise Ay ve Mars’a gelecekte yapılacak insanlı uzay görevlerinde olası sorunları önlemek ve çözmek için teknoloji geliştirerek araştırmaların desteklenmesini sağlamak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin Gelişmiş Gıda Teknoloji Araştırmalarından Sorumlu Bilim İnsanı Grace Douglas, analog çalışmanın kritik öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Simülasyonlar, astronotların uzay görevlerine gitmeden önce karşılaşacakları fiziksel ve zihinsel zorlukları anlamamıza ve bunlara karşı koymamıza yardımcı olacak" ifadelerinde bulundu.

Diğer yandan tüm bu simülasyonların NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde yapılacak olduğunun bilgisini de ayrıca paylaşalım.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.