Bilim & Teknik

NASA'nın Mars yolculuğu başladı

NASA tarafından düzenlenen ve Perseverance aracının gezegene gönderildiği uzay yolculuğu başladı.

NASA'nın Mars yolculuğu başladı

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın yeni nesil uzay aracı Perseverance (Azim, Sebat) Mars'taki yaşamı keşfetmek için Florida'nın Cape Canaveral kentinden 30 Temmuz 2020 TSİ 14:50'de başarıyla fırlatıldı.

NASA'nın Mars yolculuğu başladı

NASA'nın bu yeni görevindeki asıl amaç ise Mars'ta yaşam izlerini araştırmak olacak. Perseverance, tek başına Mars'a ayak basmayacak. Beraberinde birçok yeni teknolojik araştırma cihazı ve helikopter benzeri Ingenuity adı verilen bir araç da olacak. Aracın önümüzdeki Şubat ayında Mars'a ulaşması bekleniyor.

Mars'ta yaşam izleri aranacak olan Perseverance görevinde, uzay aracı 49 kilometre genişliğindeki Jezero kraterine inecek. Perseverance aracının üzerinde çeşitli ekipman, algılayıcı ve araçlar Mars yüzeyini ve toprak yapısını araştıracak.

10 yıl sürecek bu Mars görevinin bir diğer amacı ise gezegenden dünyaya çeşitli örnekler getirmek. Gezegendeki bu örnekler daha sonra dünyadan fırlatılacak bir başka araç ile teslim alınacak ve 2031 yılında dünyaya getirilecek.

Yorumlar
Akın
Ölme eşeğim yaz gelsin 10 yıl
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.