Bilim & Teknik

Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı!

Bu gece gerçekleşecek olan Perseid meteor yağmuru Dünya’dan gözlemlenebilecek ve saat başı ortalama 60 adet meteor çıplak gözle görülebilecek.

Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı!

Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı! Peki Perseid meteor yağmuru nedir? Perseid meteor yağmuru ne zaman ve saat kaçta? Perseid meteor yağmuru Türkiye'den gözlemlenebilecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında.

Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı!

Eğer gökyüzü olayları sizi de heyecanlandırıyorsa bu haberimiz ilginizi çekebilir. Yılın en çok beklenen etkinliklerinden biri olan ve gökyüzü tutkunlarını büyük bir ilgiyle beklediği 2021 yılı Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı.

Peki Perseid meteor yağmuru Dünyamızdan ne zaman izlenebilir?Ağustos ayının ikinci haftasında ortaya çıkmaya başlayan Perseid meteor yağmuru 11-12 ve 13 Ağustos tarihlerinde ise Perseid meteor yağmuru zirve haline ulaşıyor. Gök bilimcileri yakından ilgilendiren etkinlik Türkiye'den de takip edilebilecek. Her yıl Ağustos ayında gözlemlenen Perseid meteor yağmuru için NASA, 11-12 ve 13 Ağustos tarihlerinin, bu görsel şöleni izlemek en güzel zamanlar olduğunu açıkladı ve bu görsel şöleni izlemek isteyenleri şehirden uzak bölgelere toplanmaya davet etti. Şehirden uzak bölgelere davet etmesinin esas nedeni, gök taşlarının şehir ışıklarının en az olduğu yerlerden daha net bir şekilde görülebilmesi.

Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı! - Resim : 1

Saatte ortalama 60 göktaşının görülebilecek olması beklenilen Perseid meteor yağmurunun, her sene olduğu gibi yine çıplak gözle izlenebilecek olduğunu da ayrıca müjdeleyelim. Ancak yüksek ışıklı ortamlar ile, havanın sisli, dumanlı, bulutlu vb kapalı olduğu yerlerden göktaşlarını izlemenizin mümkün olamayabileceğini de ayrıca belirtelim.

Perseid meteor yağmuru ile ilgili görsel şölen keyfinizi zirveye taşımak istiyorsanız; Perseid meteor yağmurunun gece 1 ila 4 arasında izlemelisiniz. Ayrıca hava koşullarının uygun olduğu ve ışık kirliliğin en az olduğu bölgelerde meteor yağmurunu daha net gözlemleyebilecek olduğunuzu da tekrar hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.