Bilim & Teknik

Rubik küpünü 0.38 saniyede çözen robot!

Robot teknolojisinde yeni bir gelişme daha yaşandı. Robot, rubik küpünü sadece 0.38 saniyede çözmeyi başardı. Rubik küpünün çözülüş anı haberimizde.

Rubik küpü robot tarafından 0.38 saniyede çözüldü! (Video)

Robot teknolojisinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Google'ın bünyesinde yer alan DeepMind firmasının geliştirdiği yapay zekalı robot, kendi kendini geliştirip, işi çözme yetisi kazanmıştı. Bugün ise rubik küpü çözme rekoru robot tarafından kırıldı.

Ben Katz ve Jared Di Carlo tarafından geliştirilen robot, rubik küpünü sadece 0.38 saniyede çözmeyi başardı. 6 adet Kollmorgen ServoDisc U9 serisi motor ve 2 adet PlayStation Eye kamera kullanılarak geliştirilen robot, önce küpü okuyor ve nasıl çözüleceğine karar veriyor.

Ekip ayrıca her motorun bağımsız olarak çalışmasını sağlayan AND kartı geliştirdiğini belirtiyor. Bu motorlar birbirinden bağımsız olarak aynı anda çalışıyor ve işi saniyeler içerisinde çözebiliyor.

0.38 saniyede çözülen rubik küpünün videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Batuhan
Yazılımın gücü!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.