Bilim & Teknik

Yerli 'Milli Hızlı Tren'imiz böyle olacak!

TCDD aylardır büyük bir gizlilik ve titizlikle Türkiye'nin ilk 'Milli Hızlı Tren'ini üretmek için çalışıyor.

Yerli 'Milli Hızlı Tren'imiz böyle olacak!

Türkiye artık dışa bağımlı olmadan kendi araçlarını üretmeye başladı. Bir çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Devlet demiryolları kurumundan geldi. TCDD aylardır büyük bir gizlilik ve titizlikle Türkiye'nin ilk 'Milli Hızlı Tren'ini üretmek için çalışıyor. İlk 'Milli Hızlı Treni'nin konsept tasarımlarının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Yeni gelen bilgilere göre milli YHT ile yeni nesil milli trende, konsept tasarım seçimi yapıldığı gibi endüstriyel çalışması da tamamlandı. Projeye göre 106 adet YHT üretilecek. 106 trenden ilk 20’sinin yurt dışından, 70 trenin ise en az yüzde 51 yerli katkı payı ile imal edilmesi planlanıyor.

1399359818_tren9520.jpg

Kaynakların belirttiğine göre "Bu proje kapsamında Milli Yüksek Hızlı Tren Seti, Dizel Tren Seti, Elektrikli Tren Seti ve Yük Vagonu geliştirilecektir. Prototiplerin yüzde 51 yerlilik oranıyla üretilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmalar sonrasında 2023 yılı için yerlilik oranının yüzde 85 düzeyine çıkarılması öngörülüyor"

1399359806_tren470.jpeg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.